آلودگی کابل، سونامی خاموش در مقابل پایتخت نشینان

این کتاب تحت نام « بررسی تاثیرات آلورگی محیط زیست بر صحت عمومی» امروز طی محفلی تحت عنوان «آلودگی هوا تروریزم نا آشنا» از سوی نهاد مثبت در کابل رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این کتاب نتایج بررسی‌های آب و هوای ۲۲ ناحیه شهر کابل جمع‌آوری شده است که نشان می‌دهد صد درصد آب مناطق مورد مطالعه به مواد کیمیایی نیترات و نیتریت آلوده است.
«صمیم هوشمند» رئیس بخش محیط زیست اداره ملی محیط می‌گوید که عدم موجودیت کانالیزاسیون، ساختن ساختمان‌های غیر معیاری و وارد شدن بنزین بی کیفیت باعث شده که محیط زیست شهر کابل را آلوده سازند.
با این حال برخی از کارمندان محیط زیست کابل می‌گویند که تا هنوز هیچ گاهی برای بهبود محیط زیست گامی مثبت برداشته نشده است.
آنان می‌گویند که که در حال حاضر دریای خروشان کابل به پناه‌گاه معتادین متبدل شده و هوای کابل روز به روز آلوده‌تر می‌شود، اگر این روند ادامه داشته باشد کابل تا پنج سال دیگر آب نخواهد داشت.
گفته می‌شود که چاه های عمیق بنام ریگریشن‌ها در ولسوالی پغمان، مانع دخول آب به دریای کابل می‌شود و این امر سبب خشک شدن این دریا شده است.
با این حال رئیس کمیسیون محیط زیست و رفاه عامه سنا از وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف کشور خواست کتاب تحقیقی که تازه نشر شده است، را در نصاب تعلیمی بگنجاند تا در اذهان عامه افکار جدیدی خلق شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17317