۶۰۰ کیلومتر مربع از خاک افغانستان ، آلوده به ماین و مهمات منفجرناشده است

مؤسسۀ السو ؛ افغان‌های متاثر از ماین در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد: ماین‌های ضد پرسونل و مواد انفجاری منفلق ناشده در هر ماه از شهروندان افغان قربانی می‌گیرد و هنوز هم حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع خاک افغانستان از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک نشده است.

به گزارش خبرگزاری صنا ؛ اسلام محمدی ؛ رئیس اجرایی مؤسسۀ افغان‌های متأثر از ماین، روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: بر اساس گزارش کمپاین جهانی توقف ماین، آمار قربانیان ماین در افغانستان “بسیار بلند” است.

او افزود: “آمار نشان می‌دهد که ماهانه حدوداً صد نفر در افغانستان قربانی ماین می شوند، اکثر این قربانیان، قربانیان ماین‌های کنار جاده و ماین‌های چسپکی هستند که این ارقام را در افغانستان بالا برده است”.

به گفتۀ رئیس اجرایی مؤسسۀ افغان‌های متأثر از ماین، در جریان سال ۲۰۱۶ میلادی حد اقل ۱۹۴۳ افغان قربانی ماین شده اند.

آقای محمدی، افزایش شمار قربانیان ماین را تأسف‌بار خواند و گفت که لازم است در این راستا مبارزۀ جدی صورت گیرد.

عبدالوحید لیوال، در این نشست به نمایندگی از مرکز ماین‌پاکی افغانستان گفت که با درنظرداشت پروگرام‌های ماین‌پاکی در سه دهۀ گذشته در افغانستان، هنوز هم ۵۰۰ کیلومتر مربع خاک این کشور از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک نشده است.

او افزود “تهدیدات فعلاً هم هست و پروگرام ماین‌پاکی بودجه کافی در اختیار ندارد…گپ دیگر این است که جنگ‌ها جریان دارد، ساحاتی را که پروگرام ماین‌پاکی افغانستان از ماین و مواد منفجرناشده پاکسازی می‌کند، بازهم ماین‌گذاری می‌شود به نحوی و ساحات جنگی نوی به وجود می‌آید”.

این در حالی است که پیش از این موسسۀ ماین پاکی موسوم به MAPA، گفته است که ماهانه حدود ۱۹۰ شهروند افغانستان قربانی انفجار ماین‌ها و سایر مهمات منفجرناشده می‌شوند.

این مؤسسه گفته است که ۷۰ در صد قربانیان ماین‌ها، زخمی می‌شوند و ۳۰ درصد دیگر جان می‌بازند.

آمنه عظیمی یکی از این معلولان می‎گوید: “خانم‎ها، دختران و اطفال دارای معلولیت از جمله آسیب‌پذیر ترین قشر جامعه هستند، آنان به مشکلات اقتصادی، روانی، اجتماعی، سیاسی، صحی و فرهنگی روبه‌رو اند. در این امر کارها به‌صورت فراگیر و همه شمول صورت نگرفته‎است.”

با این همه سید عالم هاشمی ؛ رئیس بهزیستی و بازتوانی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین که در این نشست حضور داشت گفت، برخی کارها به‌خاطر حل مشکلات این افراد انجام شده، اما بسنده نیست و باید کارهای بیشتر در زمینه صورت گیرد.

وی افزود:”ما برای یک بخش اشخاص دارای معلولیت زمین توزیع کرده‎ایم و همچنان طی چند سال گذشته بورسیه‎های تحصیلی برای واجدین شرایط، ورثه شهدا و اشخاص دارای معلولیت داشتیم که به کشورهای مختلف از جمله به هند اعزام شده‎اند. برخی آنان فارغ شده و شماری دیگر آنان مصروف تحصیل هستند.”

افغانستان بر اساس میثاق اوتاوا ملزم است که تا سال ۲۰۲۳ میلادی، ساحات ماین‌گذاری‌شده را پاکسازی کند؛ اما نهادهای ماین‌پاکی نبود بودجه کافی، تداوم جنگ و ماین‌گذاری دوبارۀ ساحات پاکسازی‌شده را بزرگترین مشکلات شان برای رسیدن به این هدف عنوان کرده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15537