ابراز نگرانی سازمان ملل از اخراج اجباری افغان ها از پاکستان

اخراج اجباری افغان ها از پاکستان

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از بازگشت یک باره و اجباری مهاجران به افغانستان می گوید: نگران است که در سال روان بازهم توده های بزرگ پناهجویان افغان از پاکستان به افغانستان بازخواهند گشت.

به گزارش خبرگزاری صنا ، توبی لانسر ؛ معاون هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز گذشته (۱۳ فبروری ۲۰۱۸) به خبرگزاری آلمانی “دی پی ای” گفته است که ملل متحد شمار عودت کننده ها در سال روان را در فهرست آمادگی اش از ۳۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار تن بلند برده است.

در سال ۲۰۱۶، با وجود انتقاد بین المللی، در بزرگترین موج مهاجرت در جهان، حدود یک میلیون افغان قسماً به گونه اجباری به وطن شان برگشتند.

افغانستان و جامعه جهانی در آن زمان برای این موج عظیم آمادگی نداشتند. صد‌ها هزار عودت کننده در شرایط بدی در اردوگاه ها بسر می‌برند. موج دیگری از مهاجرت توده‌یی سبب افزایش شمار بیجا شدگان داخلی خواهد شد، که مددرسانان از آنها به عنوان “آسیب پذیر‌ترین” افغان‌ها نام می‌برند.

روز گذشته ، وزیر امور مهاجرین نیز از سازمان بین المللی مهاجرت خواست که از موضع گیری وزارت امور مهاجرین مبنی بر تمدید کارت مهاجرین در پاکستان و عدم اخراج اجباری آنان، حمایت نماید.

وی همچنان با اشاره به اینکه ثبت و راجستر مهاجرین در پاکستان ادامه دارد و پاکستان اعلام نموده است که در ماه مارچ سال جاری به این مهاجرین کارت توزیع می نماید، ابراز امیدواری نمود که پاکستان مهاجرین افغان را به گونه کتلوی اخراج نمی نماید و کارت های مهاجرین در آن کشور تمدید خواهد شد.

عالمی بلخی افزود که در سال گذشته با وزارت سفران، وزارت داخله، احزاب سیاسی پاکستان و برخی ادارات ذیدخل دیگر در آن کشور در مورد بهبود وضعیت مهاجرین صحبت نموده در ۱۵ فبروی ۲۰۱۷ در اجلاس اسلام آباد، طرف پاکستان، با حضور تمام جوانب امنیتی و ملکی آن کشور اعلام نمود که با مهاجرین برخورد سیاسی نکرده و آنان را به گونه اجباری اخراج نمی کند.

جنگ ها در افغانستان در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۶۰ هزار انسان را بی سرپناه ساخت و در سال ۲۰۱۷ بار دیگر تقریباً ۴۵۰ هزار تن دیگر به این رقم علاوه گردید.

لانسر گفته است که در این رابطه قبلاً با مددرسانان کمک های بشردوستانه و انکشافی و همچنان سفارت ایالات متحده امریکا دیدار‌هایی صورت گرفته است. ایالات متحده امریکا بیشترین پول را به افغانستان کمک می‌کند.

انگیزه این نگرانی برای عودت توده‌ای مهاجران افغان، اولتر از همه مناسبات شدیداً خراب شده پاکستان با افغانستان و ایالات متحده امریکاست. آنها پاکستان را متهم می‌سازند که از طالبان حمایت کرده و به این ترتیب تلاش‌ها برای بازسازی افغانستان را ضعیف می‌گرداند.

ایالات متحده امریکا اخیراً بیشتر از یک میلیارد دالر کمک نظامی برای پاکستان را قطع کرد. بدتر از آن یک تویت رئیس جمهور ترامپ به مناسب سال نو عیسوی روی پاکستان تأثیر گذاشت. ترامپ صبح زود روز اول جنوری در صفحه تویتر خود نوشته بود: «ایالات متحده امریکا در جریان ۱۵ سال گذشته به صورت احمقانه بیش از ۳۳ میلیارد دالر کمک به پاکستان داده است و آنها چیزی جز دروغ و فریب به ما نداده اند و رهبران ما را احمق فکر کرده اند.»

اندکی پس از آن پاکستان به گونه غیر مترقب تصمیم گرفت که اجازه اقامت پناهجویان افغان را تنها برای یک ماه تمدید کند، که بعداً این موعد تا پایان ماه مارچ امسال تمدید گردید.

به نقل از دویچه وله ، در سال ۲۰۱۶ آزار و اذیت افغان‌ها از سوی برخی از مقامات محلی پاکستان نیز در مهاجرت توده‌یی پناهجویان افغان نقش داشت. یک کارشناس غربی امور مهاجرت در اسلام آباد گفته است که در هفته گذشته، برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ به این‌طرف، بازهم همچو برخورد ها مشاهده شده است.

در دهه های ۸۰ و ۹۰ قرن گذشته میلادی، به خاطر جنگ های شدید داخلی، میلیون ها افغان به پاکستان مهاجرت کردند. در حال حاضر حدود ۱،۴ میلیون افغانستان رسماً به عنوان پناهنده در پاکستان ثبت شده اند و تا ۲۰۰ هزار افغان دیگر در این کشور همسایه “ثبت ناشده” اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21326