افغانستان هنوز قانون امور پناهندگی ندارد/شمار عودت کنندگان از ۳۳۰ هزار تن گذشت

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان کشور اعلام کرد که افغانستان هنوز قانون امور پناهندگی ندارد، اما پیش‌نویس آن آماده شده و امیدواریم به زودی نهایی شود.

به گزارش خبرگزاری صنا ، عالمی بلخی امروز سه‌شنبه، ۲۹ جوزا طی یک نشست خبری در کابل گفت: امسال حدود ۳۳۲ هزار و ۵۵۳ نفر از تمام کشورها عودت کننده داریم، از این میان بیش از ۳۲۰ هزار آن از کشورهای ایران و پاکستان بوده است.

وزیر امور مهاجرین گفت که افغانستان هنوز قانون امور پناهندگی ندارد، بنابراین فعلا هیچ خارجی نمی‌تواند در مورد تقاضای پناهندگی خود جواب مثبت بگیرد.

آقای بلخی افزود که طرح قانون امور پناهندگی ترتیب شده و فعلا در وزارت عدلیه است، ما امیدواریم این طرح به زودی نهایی و برای تصویب به مجلس نمایندگان ارسال شود.

آقای بلخی در ادامه سخناش گفت که افغانستان در حال حاضر، حدود شش میلیون مهاجر در بیرون از کشور دارد و وزارت امور مهاجرین، برای رسیدگی به مشکلات و دفاع از حقوق آنان تلاش می‌کند.

وی افزرد که برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین افغان در کشورهای اروپایی، یک کمیته مشترک با اتحادیه اروپا داریم و جلسه پنجم این کمیته، به زودی برگزار خواهد شد.

بلخی گفت که در سال جاری حدود ۹۵۵ نفر عودت کننده از کشورهای اروپایی داشتیم، اما ۲۴۶ نفر آنان به گونه اجباری اخراج شده و متباقی داوطلبانه بوده است.

وزیر مهاجرین در ادامه گفت که میزان عودت کنندگان امسال مشابه سال گذشته است، زیرا سال قبل مجموعا ۶۱۹ هزار عودت کننده داشتیم که بیشترین آن از ایران بود.

وی همچنان افزود که وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، توزیع زمین را برای عودت کنندگان به زودی آغاز خواهد کرد، زیرا اگر به مشکلات آنان رسیدگی نشود، دوباره راه مهاجرت را در پیش خواهند گرفت.

بلخی گفت که برای بیجاشدگان دو برنامه داریم، نخست آنان در مناطقی فعلی شان با مردم دیگر ادغام خواهند شد و در برنامه بعدی، تلاش می‌کنیم، تا زمینه برگشت آنان به مناطق اصلی‌شان فراهم شود.

وی ضمن قدردانی از کمک نهادهای خارجی برای عودت کنندگان افغانستان، از آنان نیز خواست، تا برای موثریت بیشتر کمک‌ها، کارهای خود را با ادارات دولتی این کشور به ویژه وزارت مهاجرین هماهنگ کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=34415