تظاهرات هزاران آلمانی در اعتراض به اخراج پناهجویان

مردم آلمان در چند شهر بزرگ این کشور علیه اخراج اجباری پناهجویان و نژادپرستی تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا، حدود ۱۲ هزار تن روز یکشنبه (۲۵ سنبله) به جاده های شهرهای کلن، دورتموند و گلزنکیرشن برآمدند و از حکومت آلمان خواستند تا اخراج پناهجویان به کشورهایی مانند افغانستان و عراق را متوقف کند.

معترضان گفتند که این دو کشور برای افراد اخراجی بسیار خطرناک است و آنها باید اجازه بیابند در آلمان بمانند.

هنریته ریکر، شهردار کلن نیز در تظاهرات روز یکشنبه اشتراک کرد. قابل یادآوری است که خانم ریکر هنگام کارزار انتخاباتی اش، توسط یک افراطگرای ضد مهاجرت به ضرب چاقو زخمی شده بود.

تظاهرکنندگان همچنان علیه نژادپرستی و بیگانه هراسی به خاطر خشونت های اخیر راستگرایان افراطی در شهر کمنیتس در شرق آلمان، شعار سر دادند. آنها می گفتند که “نجات پناهجویان از دریا یک وظیفه است” و “ناسیونالیسم اشتباه است”.

تصمیم حکومت آلمان مبنی بر درج برخی کشورهای بحرانی مانند افغانستان، به عنوان “کشورهای مبداء امن” به شدت مجادله برانگیز بوده است. این مسئله به ویژه اخیرا هنگامی مورد توجه قرار گرفت که یکی از پناهجویان اخراجی در کابل دست به خودکشی زد. او یکی از ۶۹ پناهجویی بود که هورست زیهوفر گفته بود که همزمان با سالگرد ۶۹ سالگی اش از آلمان اخراج شده اند. این سخن زیهوفر کنایه آمیز دیده شد و باعث انتقاد شدید از او گردید.

تظاهرات راستگرایان در شهر کوتن

همزمان بیش از یک هزار تن در شهر کوتن در برابر سیاست مهاجرت حکومت آلمان دست به تظاهرات زدند. این معترضان راستگرا توسط نیروهای پولیس و حدود ۵۰۰ تن از مخالفانشان احاطه شده بودند.

معترضان ضد مهاجرت لوحه هایی را با خود حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: «وطن پرستی جرم نیست» و «خانم مرکل بس است. او باید برود». پولیس گفته است که این تظاهرات عمدتا با آرامش برگزار شد.

هفته گذشته یک جوان ۲۲ ساله آلمانی در پی یک مشاجره خیابانی جان باخت. گفته شده است که او در مشاجره ای بین چند افغان مداخله کرده بود. در این نزاع به صورت این جوان مشت خورد که نهایتا بر اثر حمله قلبی درگذشت. پولیس دو فرد افغان را به ظن قتل دستگیر کرده و تحقیقات جریان دارد.

منبع: یورونیوز

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 24 = 30

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43552