افتتاح مرکز تثبیت هویت و صدور پاسپورت الکترونیکی برای مهاجرین در ایران

مرحله اول پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورت های ماشین خوان یا الکترونیک برای شهروندان افغانستان در تهران، آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، طی نشستی با حضور  معین اداری وزارت امور خارجه ، رییس عمومی ثبت احوال نفوس و تذکره الکترونیکی وزارت امورداخله ، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران و جمعی از فعالان مهاجر ، روز سه شنبه(۱۶ جوزا) مرحله اول پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورت های ماشین خوان یا الکترونیک برای شهروندان افغانستان در تهران، افتتاح شد.

پس از افتتاح این مرکز و آغاز مرحله اول و ابتدایی تثبیت هویت شهروندان افغانستان و صدور پاسپورت های ماشین خوان در سفارت افغانستان ـ تهران، دکتر نصیراحمد اندیشه، معین اداری وزارت امورخارجه، با بیان این که روند صدور پاسپورت های ماشین خوان در کشور از سال ۲۰۱۱ در کابل و از سال ۲۰۱۴ در سطح نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج از کشور آغاز شده، خاطرنشان کرد که روند صدور این پاسپورت ها در کشورهای حوزه خلیج، ایران و پاکستان، به دلیل تعداد بالای شهروندان افغانستان در این کشورها و برخی مشکلات موجود، با تأخیر آغاز شده است.

وی گفت که این پروسه با توجه به این که میلیون ها مهاجر در ایران حضور دارند، یک پروسه بزرگ و زمان گیر خواهد بود.

به گفته معین اداری وزارت خارجه، در مرحله اول با توجه به مشکلاتی که دانشجویان افغانستان در ایران دارند، آن ها تثبیت هویت  می شوند و پاسپورت های جدید برای شان توزیع خواهد شد.

وی افزود که دانشجویان می توانند به صورت آنلاین فورم های مخصوص ثبیت هویت و صدور پاسپورت را پر کنند و برای بررسی های بیشتر، به مرکز تازه افتتاح شده در سفارت افغانستان ـ تهران مراجعه کنند.

دکتر اندیشه از افتتاح دومین مرکز تثبیت هویت و صدور پاسپورت های ماشین خوان در شهر مشهد خبرداد و گفت: پس از آن، این مراکز در سایر نقاط مهم ایران گسترش خواهد یافت.

وی درباره صدر پاسپورت ماشین خوان افزود که پس از تکمیل روند تثبیت هویت و ثبت نام متقاضیان، اطلاعات آنها به مرکز می رود و پاسپورت ها پس از چاپ در کابل، به ایران فرستاده خواهد شد.

گفتنی است همایون محتاط، رییس عمومی ثبت احوال نفوس و تذکره الکترونیکی وزارت امورداخله که او نیز به تهران آمده، درباره پورسه تثبیت هویت مهاجرین تصریح کرد که بر اساس سیستم و چارچوبی که وزارت خارجه دیزاین کرده، پروسه تثبیت هویت شهروندان افغانستان در ایران و صدور پاسپورت های ماشین خوان به صورت همزمان پیش برده خواهد شد و این ریاست، مرکز ویژه ای را برای تثبیت هویت شهروندان افغانستان در خارجه، در کابل ایجاد کرده که از طریق ایمیل با تمام سفارت های افغانستان از جمله در ایران در ارتباط است.

رییس عمومی ثبت احوال نفوس و تذکره الکترونیکی وزارت امورداخله خاطرنشان کرد که بر اساس تفاهم نامه ای که میان این ریاست و وزارت خارجه امضا شده، تیم های سیار ریاست ثبت احوال نفوس با همکاران وزارت خارجه در ایران همکاری نموده و پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورت را به گونه مشترک پیش خواهند برد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که با شروع روند تثبیت هویت شهروندان افغانستان در ایران، کار صدور پاسپورت آنها آغاز شده و پس از آن، تذکره های ایشان نیز در کابل صادر شده و به ایران فرستاده خواهد شد.

در همین حال، داکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر و نماینده باصلاحیت حکومت افغانستان در ایران، با تشکری از تلاش های معین اداری وزارت خارجه که خواسته های آنها و شهروندان افغانستان در ایران را با حکومت مرکزی در میان گذاشته، خاطرنشان کرد، ماه هاست که سفارت افغانستان در تهران و نهادهای مرتبط در کابل پیرامون آغاز پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورت های ماشین خوان در ایران کار کرده اند.

وی با ابراز خوشحالی از تسهیلات ایجاد شده تأکید کرد که شهروندان کشور در تکمیل فورم های مشخص تثبیت هویت و صدور پاسپورت، از دقت لازم استفاده کنند تا مشکلی در پیش برد کارهای شان و رسیدن پاسپورت از طریق پست به آن ها به میان نیاید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2321