عبدالله: در تطبیق پلان عمل مهاجرین و عودت کنندگان تعلل نکنید

رئیس اجرایی کشور با تأکید به تطبیق پلان عمل مهاجرین و عودت کنندگان٬ اظهار داشت که این پلان یک قدم سازنده برای هماهنگی و تلاش‌ دوام‌دار میان نهادهای داخلی و خارجی در زمینهٔ رسیدگی به مشکلات بیجا شدگان و عودت کنندگان است تا فعالیت‌ها منظم شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ پلان عمل کمیتهٔ اجرایی بیجا شده‌گان و عودت کنندگان برای سال ۲۰۱۸ روز (سه شنبه، ۲۵ ثور) نهایی گردید و رئیس اجرایی کشور روی تطبیق آن تأکید کرد.

عبدالله عبدالله افزود که برای تطبیق پلان عمل کمیتهٔ اجرایی سهم‌گیری مسوولانهٔ همه نهادهای ذیربط دولتی و همکاران بین‌المللی ضروری است تا به اهداف تعیین شده دست یابیم.

رییس اجرایی کشور ضمن استقبال از پلان عمل کمیتهٔ اجرایی تاکید کرد که نهادهای ذیربط مسوولیت دارند که وظایف‌شان را بدون تعلل پیش ببرند.

عبدالله به وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان هدایت داد که یک گزارش دقیق از کارکرد و وظایف نهادهای مربوط تهیه کند و در جلسه شورای وزیران ارایه نماید تا وظایف هر نهاد بررسی و بازگو شود.

در همین حال «سید حسین عالمی بلخی» وزیر مهاجرین و عودت کنندگان گفت که پلان مورد نظر نتیجهٔ کار مشترک نهادهای ذیربط دولتی و مؤسسات بین‌المللی است که هدف آن پاسخدهی به عودت و ادغام مجدد بازگشت کننده‌هاست.

وزیر مهاجرین علاوه کرد که فعلا ۵ میلیون شهروند افغانستان در پاکستان و ایران هستند که از این میان ۲.۴ میلیون آنان دارای مدرک و بقیهٔ آن فاقد مدرک‌اند. در چهار ماه امسال ۹۸۰۰ تن از پاکستان و ۲۰۰ هزار مهاجر از ایران برگشتند. این رقم نسبت به پارسال کاهش ۶۰ درصدی را از پاکستان و افزایش ۱۰۰ هزار تن را از ایران نشان می‌دهد.

بلخی افزود که برای تطبیق پلان عمل مبلغ ۱۷۶ میلیون دالر پیش‌بینی شده که ۱۲۱ میلیونِ آن موجود و ۵۵ میلیون دالر دیگر کمبود است.

وزیر مهاجرین بیان داشت که کمیته های استقرار مجدد ولایتی در ۱۲ ولایت کشور فعال شده و فعالیت دارند. این کمیته‌ها تمام خدمات و هماهنگی لازم را در امور انجام می‌دهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30753