وضعیت افغانستان برای بازگشت مهاجران مناسب نیست

سیدحسین عالمی بلخی،وزیر عودت و مهاجرین کشور می‌گوید که وضعیت افغانستان برای بازگشت مهاجران مناسب نیست و از کشورهای مهاجر پذیر خواست تا مهاجران افغان را به صورت اجباری اخراج نکنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آقای بلخی که در مراسم تجلیل از روزجهانی مهاجرت در کابل صحبت می‌کرد گفت که تشدید جنگ و ناامنی در افغانستان سبب بیجا شدن صدها خانواده‌ افغان شده و در صورتیکه در چنین وضعیت مهاجران از کشورهای مهاجر پذیر به افغانستان به گونه‌ای اجباری برگشت داده شوند آنها با تهدیدهای جدی امنیتی مواجه می‌شوند.

وزیر عودت و مهاجرین افغانستان گفت که از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون درحدود ۱۰ هزار مهاجر به گونه‌ای داوطلب و ۵۸۰ مهاجر دیگر به صورت اجباری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگشت داده شده اند که به گفته او این افراد با تهدیدهای جدی امنیتی مواجه‌اند.

وزیر مهاجرین گفت که یک تن از مهاجران افغان که از کشور سویدن به گونه‌ای اجباری اخراج شده بود در حادثه انفجار در چهاراهی زنبق کشته شد.

وزیر مهاجرین افغانستان از کشورهای مهاجر پذیر بخصوص اعضای اتحادیه اروپا خواست تا براساس معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی مهاجران را به صورت اجباری اخراج نکنند و زمینه پذیرش آنها را فراهم کنند.

حسین عالمی بلخی، خاطر نشان ساخت که با بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان هر روز آمار بیجا شدگان‌ داخلی افزایش می‌یابد و گفت در صورتیکه به وضعیت آنها توجه جدی صورت نگیرد این بیجا شدگان به مهاجرت به کشور های دیگر روی می‌آروند.

براساس آمار ارائه شده از سوی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان؛ یک صدو پنجا و دو هزار ۸۲۹ خانواده افغان در نتیجه ناامنی‌های اخیر در ولایت‌های مختلف افغانستان از خانه‌های شان بیجا شده‌اند.

با این حال وزیر مهاجرین از کشورهای مهاجر پذیر خواست تا پرونده‌های مهاجران افغان را متناسب به وضعیت موجود امنیتی در افغانستان بررسی کنند و در خصوص قوانین مهاجرت و دیپورت مهاجران تجدید نظر کنند.

براساس آمارهای رسمی،در حال حاضر نزدیک به ۳ میلیون مهاجر افغان در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می‌کند و صدها هزار افغان دیگر نیز به دلیل نا‌امنی کشور را ترک کرده اند که بیشتر شان در کشورهای مختلف اروپایی،اقیانوسیه و همچنان در کمپ‌های مهاجران در نقاط مختلف دنیا به سر می‌برند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3078