اخراج اجباری شماری از پناهجویان افغان از اروپا

شماری از افغان های پناهجو قرار بود سه شنبه شب، دهم اکتوبر، به گونۀ اجباری به افغانستان برگشتانده شوند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ یک مقام سفارت افغانستان در اتریش که نخواست نامش گرفته شود تایید کرد که ساعت ۹ شب به وقت ویانا – اتریش، بیش از هفده تن، به گونۀ اجباری به افغانستان اعزام می گردند.

اما حسین هاشمی، فعال امور مهاجرین و پناهجویان در اتریش، در صحبتی گفت که این پناهجویان باشندگان سویدن و اتریش اند.

آقای هاشمی می گوید که افغان های ساکن در اتریش سه شنبه شب، مظاهراتی را در اعتراض به اخراج اجباری آنعده افغان ها در برابر میدان هوایی شهر ویانا راه اندازی می کنند.

این فعال امور مهاجرین و پناهجویان می گوید اعتراض ما در مخالفت با تصمیم کشور های اروپایی مبنی بر برگشتاندن اجباری افغان ها می باشد؛ چرا که شرایط امنیتی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان هنوز آمادۀ پذیرش این افراد در آن کشور نمی باشد.

سازمان عفو بین الملل، روز پنجشنبه در گزارش جدید خود، با انتقاد از اخراج اجباری پناهجویان افغان ساکن در کشور های اروپایی نگاشته است که حکومت های اروپایی، آگاهانه خطراتی را که بازگشت کنندگان با آن مواجه می گردند، نادیده گرفته و اتحادیۀ اروپایی به شدت حکومت افغانستان را تحت فشار قرار می دهد تا رقم بزرگ برگشت کنندگان را بپذیرد.

اخراج این عده افغان ها در حالی صورت می گیرد که سال گذشته نیز، تعدادی از افغان ها ساکن در کشور های مختلف اروپایی به أفغانستان برگشتانده شدند.

اتحادیۀ اروپایی ادعا می کند که آن افغان ها به خاطر مشکلات امنیتی نه بلکه بیشتر به خاطر دسترسی به زندگی بهتر و فرصت های اقتصادی به اروپا می روند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=9926