اسلام و تنظیم خانواده؛ با فاصله دهی بین ولادت ها، سلامت مادر و طفل را تضمین کنید

کنفرانسی تحت نام اسلام و تنظیم خانواده در ولایت بدخشان راه اندازی گردید.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این کنفرانس علمای دینی مرکز و ولسوالی‌های بدخشان و شماری از پژوهشگران علوم اسلامی از کابل شرکت کرده اند.

معان ولایت بدخشان دراین کنفرانس ضمن استقبال ازراه اندازی چنین برنامه‌ها، افزود که این‌گونه برنامه می‌تواند درکاهش مرگ و میرمادران مؤثرتمام شود.

معاون ولایت از وزارت صحت عامه تقاضا کرد که چنین برنامه‌های مفید و ارزنده را درآینده دراین ولایت راه اندازی نمایند.

داکتر نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان می‌گوید که انتظار دارند از طریق علمای دینی در مورد به مردم آگاهی بدهند و ازطریق رعایت فاصله‌دهی میان ولادت‌ها بتوانند سلامت مادران را بهتر حفظ کنند.

به گفته رییس صحت عامه بدخشان، عدم رعایت فاصله‌دهی میان ولادت‌ها از عوامل اساسی مرگ و میر مادران دراین ولایت است و ولادت‌های پی‌هم سلامت مادر و کودک را به خطر می‌اندازد.

مولوی عبدالجمیل توحیدی، سرپرست ریاست حج و اوقاف بدخشان هم می‌گوید که برای آگاهی‌دهی به مردم در مورد اهمیت ایجاد فاصله میان ولادت ها از طریق علمای دینی تلاش خواهند کرد.

داکتر فرزانه فانی یکی ازداکتران شفاخانه ولایتی پروفیسبوربرهان “ربانی” می‌گوید که مادرانی که پی در پی ولادت می‌کنند، در بدن شان کم‌خونی، کمبود کلسیم، کمبود ویتامین دی، دیده می‌شود.

به گفته وی، ولادت‌های پی‌هم می‌تواند باعث کم‌خونی، کاهش ویتامن‌ها در بدن مادر شود و حتی در برخی مواقع به سلامت روانی مادران نیز صدمه می‌زند

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 3 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44401