اشرف غنی: عید فرصتی برای همدلی و همبستگی مردم افغانستان/ عبدالله: گروه‌های مخالف دست از جنگ برداشته و حلقه غلامی بیگانگان به دور افگنند

رئیس جمهور و رئیس اجرایی دولت وحدت ملی هر یک طی پیام عیدی، عید را فرصتی برای همدلی و وحدت خواندند و اظهار داشتند: از گروه‌های مخالف مسلح می‌خواهیم که دست از کشتار غیرنظامیان بی‌گناه و مردمان سرزمین خویش بردارند و حلقۀ غلامی و مزدوی بیگانگان را از گردن به دور افگنند.

به گزارش خبرگزاری صنا، دادگاه عالی دولت افغانستان فردا یکشنبه ۴ سرطان را عید سعید فطر اعلام کرده، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی این روز را به ملت بزرگ افغانستان تبریک گفتند.

محمد اشرف غنی در پیامی خطاب به مردم افغانستان گفت: ماه روزه ماه مغرت به پایان رسید، در حالیکه این ماه را با خون و ترور سپری کردیم، اما برای عبور از مشکلات جدی‌تر عمل کردیم.

غنی با اشاره به نشست «پروسه کابل» افزود: این نشست از دستاورد‌های دولت افغانستان در ماه رمضان بود که رهبری و فکر آنرا افغانستانی‌ها در کنترل داشتند.

وی با بیان اینکه این نشست حمایت بین‌المللی را از افغانستان به نمایش گذاشت، تصریح کرد: در کنار اجماع جهانی، ما نیازمند اجماع ملی نیز هستیم.

رئیس جمهور عید را فرصتی برای وحدت و همدلی بیشتر خواند و توضیح داد: همه باید لباس غم را از تن بدر کرده و اراده همدلی و همکاری را در خود بروز دهیم.

محمد اشرف غنی با تأکید بر اینکه در برابر دسیسه‌های دشمنان ایستادگی کنیم، گفت: فاصله‌ها را نابود کرده و وحدت خود را بیشتر از پیش به نمایش بگذاریم.

غنی همچنین با قدر دانی از نیرو‌های امنیتی، از مردم خواست تا برای تأمین امنیت با این نیرو‌ها همکاری کنند.

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت در پیامی عید را به مردم افغانستان تبریک گفت و اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان که ماه رحمت، مغفرت و آمرزش است، دشمنان ملت افغانستان و تروریستان کوردل و بی‌رحم دست به جنایات بی‌سابقه و خونین زدند و با ارتکاب اعمال وحشیانه شماری از مردمان بی‌گناه و روزه‌دار را به شهادت رسانیده و خانواده‌های زیادی را به ماتم نشاندند.

عبدالله افزود: ماه رمضان سالجاری یک  ماه دشوار، پر چالش و سخت برای دولت و ملت افغانستان بود و در این ماه، دشمنان افغانستان در همکاری با شبکه‌ها و حلقات مزدور و اجیر خویش تمام زور و توان خود را برای ناکامی حکومت وحدت ملی و سرخوردگی و نا امیدی ملت سربلند افغانستان به کار بستند.

وی در ادامه پیام عیدی خود تصریح کرد: این حملات از یک سو به هدف تضعیف روحیۀ عمومی و متزلزل‌سازی پایه‌های حکومت وحدت ملی و از سوی دیگر، به منظور ایجاد فاصله و اختلاف میان ملت افغانستان صورت گرفته است؛ اما دشمنان بدصفت افغانستان باید بدانند که با چنین حملات غیرانسانی و ددمنشانه هرگز نمی‌توانند مردم ما را از رفتن به پیش باز دارند و افغانستان به گذشتۀ تاریک رژیم طالبان بر نخواهد گشت.

رئیس اجرایی نیز با ستایش نیرو‌های امنیتی توضیح داد: نیروهای دلیر و شجاع امنیتی در مبارزه با هراس‌افگنان داخلی و خارجی ارادۀ قاطع و عزم راسخ دارند و در چند سال گذشته شماری از سربازان جان به کف مان به خاطر دفاع از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و تأمین صلح و ثبات افغانستان، جان‌های عزیرشان را فدای سرزمین خویش ساختند.

عبدالله عبدالله گفت: با استفاده از عید سعید فطر، باردیگر ندای صلح را بلند کرده و از گروه‌های مخالف مسلح می‌خواهیم که دست از کشتار غیرنظامیان بی‌گناه و مردمان سرزمین خویش بردارند و حلقۀ غلامی و مزدوی بیگانگان را از گردن به دور افگنند.

عبدالله افزود: حکومت وحدت ملی، به ضعف‌های خویش و نارسایی‌ها و مشکلات جاری در کشور واقف است، اما ما به منظور فراهم‌ساختن فضای بهتر و سالم‌تر و ارایۀ خدمات به شهروندان و ایجاد نظم عمومی همچنان مصمم و متعهد به راه‌اندازی اصلاحات فراگیر در سکتورهای امنیتی، اداری و سیاسی می‌باشیم و باور داریم که بدون اصلاحات وضعیت کنونی همچنان تدوام خواهد یافت و از مردم قربانی خواهد گرفت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3302