افتتاح شبکه مبارزه با قاچاق انسان در افغانستان

مراسم افتتاح شبکه مبارزه با قاچاق انسان در افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۹ جوزا) در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شبکه مبارزه با قاچاق انسان در افغانستان با همکاری امریکا و نهادهای بین‌المللی در کشور ایجار شده است.

داکتر عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در این مراسم، قاچاق انسان را یکی از مشکلات جدی فراراه افغانستان دانست و ایجاد شبکه یاد شده را برای جلوگیری از آن موثر خواند.

وی همچنان ایجاد این شبکه را از نیازهای اساسی افغانستان عنوان کرد و افزود، همه ادارات دولتی برای جلوگیری و کاهش قاچاق انسان، با شبکه مذکور همکاری کنند.

رییس اجرایی گفت که برای جلوگیری از قاچاق انسان نیاز به بسیج ملی است، زیرا قاچاقبران انسان از شرایط سخت مردم استفاده و زندگی آنان را با خطر مواجه می‌کنند.

وی در عین حال، تاکید کرد که افغانستان با مشکلات زیادی از جمله امنیتی مواجه است، اما راه حل ترک شهروندان از کشور نیست و باید در این زمینه آگاهی دهی لازم صورت گیرد.

این درحالی است که به دلیل ناامنی، فساد اداری، فقر و بیکاری در کشور طی سال‌های گذشته، صدها هزار تن روانه کشورهای خارج شده که تعداد از آنان در مسیر راه جان باخته‌اند.

افغانستان از جمله کشورهای است که با رقم حدود پنج میلیون، بیشترین مهاجر را در جهان دارد.

در همین حال، رییس اجرایی  افزود که قاچاقبران انسان بی رحم ترین طبقه اند و آنان حتا به کودکان و زنان احترام ندارند: «فقط به دنبال شکار نامشروع اند، پس در برابر آنان قانون باید به گونه جدی تطبیق شود».

وی همچنان افزود که مردم نباید خود را به چنگال قاچاقبران بیندازند، زیرا با این کار در واقع زندگی خود و فرزندان‌شان را با خطرات جدی مواجه می‌کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32202