افزایش مهاجرت به اروپا از طریق ترکیه

تعداد پناهجویانی که ظرف سه‌ماهه نخست سال روان به طور غیرقانونی از مسیر ترکیه خود را به یونان رسانده‌اند، در قیاس با مدت مشابه سال گذشته ۹ برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ به‌رغم قرارداد مهاجرت بین ترکیه و اتحادیه اروپا، تعداد پناهجویانی که از مسیر ترکیه خود را اروپا می‌رسانند، طی سه ماه نخست سال روان میلادی افزایش یافته است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲۶ ثور) در گزارشی که از بروکسل و نشست کمیسیون اتحادیه اروپا منتشر کرده، خبر از افزایش شمار پناهجویانی داده است که از طریق مسیر ترکیه خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا رسانده اند.

کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن اعلام این خبر از افزایش فشار پدیده ‌پناهجویی بر کشورهای عضو این اتحادیه سخن گفته است. این کمیسیون در عین حال تاکید کرده است که همه چیز تحت کنترل است.

گزارشاتی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش شمار پناهجویان در سایه تهدیدهای مکرر ترکیه مبنی بر گشودن مسیر عبور آنان به سوی اروپا به این گمانه‌زنی دامن می‌زند که ترکیه به توافق‌نامه خود با اتحادیه اروپا پایبند نیست.

آمار منتشر شده در گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا حاکی از آن است که ظرف ۱۸ هفته نخست سال جاری، بیش از ۶۱۰۰ پناهجو از مسیر ترکیه به طور غیرقانونی خود را به اروپا رسانده‌اند.

افزون بر آن، حدود ۹۳۵۰ پناهجوی دیگر نیز ظرف همین مدت از طریق دریای مدیترانه به اروپا آمده‌اند.

بیشترین تعداد پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و ترکیه بوده‌اند.

بر اساس توافق‌نامه مهاجرت که سال ۲۰۱۶ بین ترکیه و اتحادیه اروپا امضا شد، این اتحادیه می‌تواند پناهجویانی که از مسیر ترکیه به اروپا آمده‌اند را مجددا به ترکیه بازگرداند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30819