افزایش نرخ خودکشی در هرات/ تنها پنج خودکشی در یک شبانه‌ روز گذشته

نرخ خودکشی در هرات به بالاترین میزان خود در سالهای اخیر رسیده است در حالی که مسوولان شفاخانه حوزوی هرات می‎گویند که طی ۲۴ ساعت گذشته پنج واقعه اقدام به خودکشی در این مرکز صحی ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، محمدناصر جلالی، سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات، امروز به رسانه ها گفت که چهار تن از کسانی که اقدام به خودکشی کرده‎اند، زن هستند و بین ۱۸ تا ۳۰ سال عمر دارند.

جلالی افزود که این افراد با خوردن مواد مسوم‎کننده و دوا اقدام به خودکشی کرده‎اند و بعد از تلاش‎های داکتران از مرگ نجات یافته‎اند.

به گفته سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات، اخیراً واقعات اقدام به خودکشی در این ولایت افزایش یافته است و بیش از ۹۰ درصد این افراد را زنان تشکیل می‎دهند.

از شروع سال جاری تاکنون بیش از هزار و ۶۰ مورد اقدام به خودکشی در شفاخانه حوزوی هرات به ثبت رسیده است.

محمدعارف جلالی، سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که از میان این موارد، ۲۵ مورد آن منجر به مرگ شده است.

جلالی می‎گوید که بیشترین رقم اقدام به خودکشی در هرات به زنان مربوط می‎شود.

او گفت که موارد اقدام به خودکشی‌ در این ولایت ۲۰ درصد افزایش داشته است.

از سویی هم، سید خلیل مؤید، یکی از داکتران در هرات، می‌گوید که میزان افسردگی در کشور بین ۲۵ تا ۳۰ درصد است و یکی از علت‎های اساسی خودکشی هم همین افسردگی است.

پیش از این، برخی از نهادهای حقوق بشری در هرات خشونت‎های خانوادگی، بیکاری و فقر اقتصادی را از عوامل اصلی واقعات اقدام به خودکشی عنوان کرده‎اند.

این در حالی است که وزرات صحت عامه در روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی (۱۰ سپتمبر) اعلام کرد که نه درصد افغان‎ها به خودکشی فکر می‎کنند.

آمار اتحادیه بین‌المللی پیش‌گیری از خودکشی هم نشان می‌دهد که در سطح جهان در هر چهل ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند./کلید

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43444