افزایش نفوس در افغانستان/ شمار نمایندگان مجلس هر ولایت تغییر خواهد کرد

بر بنیاد یک سرشماری تازه، نفوس افغانستان از ۳۰ میلیون به بیش از ۳۵ میلیون افزایش یافته است. این سرشماری، با استفاده از تصویرهای ماهواره‌ای و سنجش از راه دور انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نفوس برخی ولایت‌‎ها تا هشتاد درصد کاهش و از شماری ولایت‌های دیگر افزایش چشم‌گیر داشته است.

این سرشماری به رهبری اداره‌ی احصایه مرکزی و از سوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد همراه با بنیادهای فلومایندر و گیتس میلیندا در جریان دو سال و در سه مرحله انجام شده است.

بشیر نجیب، متخصص برای صندوق جمعیت سازمان ملل امروز، سه‌شنبه ۲۲ حوت، گفت که مشکل امنیتی و دُشوارگذر بودن برخی قریه‌ها سبب شد که سرشماری نفوس با استفاده از فن‎‌آوری جدید و تصویرهای ماهواره‌ای در افغانستان صورت گیرد.

اداره‌ی احصایه مرکزی گفت که کار این سرشماری تا یک ماه دیگر نهایی خواهد شد، اما سازمان ملل متحد گفته است که کار آن تمام است و حکومت افغانستان در مورد نشر و پخش آن تصمیم خواهد گرفت.

این سرشماری بر بنیاد این شاخص‌ها انجام شده است: ۱- حد اکثر روشنی نور در شب ۲- مقدار گیاه ۳- حد اکثر باران ۴- تعداد ساحه های مسکونی ۵- تراکم ساحه های مسکونی ۶- فاصله از مناطق شهری ۷- میانگین سراشیبی ۸- میانگین فاصله میان ساحه های مسکونی ۹- تقسیم بندی روستا های مسکونی ۱۰- شمارش ساحه ساحه ۱۱- حد اقل فاصله از یک روستا

اما سید مسعود، استاد دانشگاه کابل این متغیرها را استوار بر واقعیت‌های افغانستان نمی‌داند و تاکید دارد که با این متغیرها نمی‌شود که نفوس کشور را در شرایط کنونی تخمین کرد.

هزینه‌ی این سرشماری را صندوق جمعیت سازمان ملل بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون دالر تخمین کرد، اما بنیاد فلومایندر با هزینه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار دالر از طریق تصویرهای ماهواره‌ای نفوس کشور را نهایی کرده است.

بربنیاد این سرشماری، شمار عضوهای مجلس نمایندگان در ولایت‌های که نفوس‌شان کاهش یا افزایش داشته است، تغییر خواهد کرد.

به نقل از به تلویزیون ۱ ، قرار است این سرشماری به زودی در نشست کابینه بررسی و در مورد نشر آن تصمیم گرفته شود.

افغانستان کشوریست که سرشماری دقیق در آن صورت نگرفته است. نخستین سرشماری نفوس در حدود ۳۵ سال پیش در دوران داوود خان که بیش از ۶۷ درصد نفوس کشور را پوشش داده بود انجام شد،.

نفوس کشور در آن زمان ۱۵ میلیون تثبت شده بود، اما بعدها این رقم ۲۵ میلیون اعلام شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24158