اکثر تجاوزات به کودکان را اقارب انجام می‌دهند/ بازی را از دنیای کودکان حذف نکنید

متخصص روان‌شناسی با بیان اینکه اکثر تجاوزات به کودکان توسط اقارب و دوستان خانوادگی کودکان صورت گرفته است، پیش‌فعالی کودکان در افغانستان را نگران‌کننده خواند و گفت: از پیش‌فعالی فرزندان خود جلوگیری کنید.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سمینار «چگونگی برقراری روابط بین والدین و کودکان» توسط داکتر «بتول حیدری» متخصص روان‌شناسی و با حضور گسترده والدین گرامی در مکتب عصر پدیده‌ها برگزار شد.

داکتر «بتول حیدری» متخصص روان‌شناسی با اشاره به مشکلات موجود بین والدین و فرزندان‌شان در دوران کودکی به تفکیک دنیای بزرگ‌سالان و کودکان پرداخت.

وی با بیان اینکه نباید دنیای کودکان و بزرگ‌سالان را یکسان حساب کرد، گفت: مواظبت سالم از کودکان در دوران کودکی آنها توسط والدین، تأثیر مستقیم در آینده فرزندان افغانستان دارد.

داکتر حیدری با بیان اینکه اکثر تجاوزات به کودکان توسط اقارب و دوستان خانوادگی صورت گرفته، اظهار داشت: والدین گرامی باید میزان ارتباط کودکان خود با دیگران را به صورت جدی کنترول کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه بازی را از دنیای کودکی کودکان نباید حذف کرد، توضیح داد: در صورت انجام چنین کاری، کودکان ناگزیر در خفا به خواست‌ها و تمایلات خود خواهند پرداخت.

این متخصص روان‌شناس با اشاره به لزوم در تنوع رفتار والدین با کودکان در مقاطع مختلف سنی اظهار داشت: نباید با یک کودک همانند افراد ۱۵ یا ۱۶ سال و برعکس آن رفتار کرد.

وی در ادامه با اشاره به مشکل عمده‌ای که تقریبا بین بیشتر کودکان دیده شده گفت: اکنون در افغانستان ما نسبت به تمام کشورها فرزندان پیش‌فعال داریم.

خانم بتول حیدری با برشماری دلائل افزایش پیش‌فعالی در جامعه افغانستان، مسائل مانند تأثیر آب و هوای آلوده، نگرانی‌های مادران در زمان بارداری و نوع تغذیه مادران در زمان بارداری را از مهم‌ترین دلائل رشد معضل پیش فعالی در بین کودکان دانست.

وی در ادامه اظهار داشت: برای کاهش پیش فعالی و کنترول تحرک بیش از حد فرزندان باید موادهای غذایی که دارای لاکتوز است را در صبحانه به فرزندان خود نداده و از دادن غذاهای تند در ظهر و شام نیز جلوگیری کنیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37842