بحران بی آبی در کابل/ تا ۱۰ سال آینده آب نخواهیم داشت

مسئولان می گویند که در صورت ادامه استفاده بی رویۀ آب های زیر زمینی از سوی شهروندان کابل، تا ۱۰ سال آینده با بحران کم آبی مواجه خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «نجیب آقا فهیم» وزیر دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی گفت که ظرفیت آب‌های زیر زمینی کابل سالانه ۲۹ میلیون متر مکعب آب تخمین شده است؛ اما استفاده پایتخت نیشینان ۳ میلیون متر مکعب بیشتر از این مقدار است.

وی افزود: برداشت سالانه ما از آب‌های زیر زمینی ۳۲ میلیون متر مکعب آب است، درحالی که آب‌های زیرزمینی در کابل ۲۹ میلیون متر مکعب آب تخمین شده است، یعنی ما ۳ میلیون متر مکعب آب بیشتر از ظرفیت آب‌های موجود استفاده می‌کنیم، اگر این کار ادامه پیدا کند در ۱۰ سال آینده آبی در کابل باقی نخواهد ماند.

فهیم عامل اصلی کاهش آب را بی‌کفایتی در مدیریت آب‌های زیر زمینی، استفاده بی‌رویه از آب و حفر چاه‌های عمیق است.

به گفته او، مدیریت بحران کم‌آبی نیازمند اراده ملی است و باید مردم و حکومت در زمینه مصرف آب مسئولیت پذیر باشند.

وی خشکسالی را پدیده طبیعی برگشت ناپذیر خوانده بیان داشت که تنها راه مقابله با آن، سازگاری است، به جای این که مردم خود را با وضعیت موجود سازگار کند به استفاده بی‌رحمانه از آب ادامه می‌دهد.

به گفته او، ۲۰ ولایت از خشکسالی متأثر شده که در آن ۱۳ میلیون جمعیت زندگی می‌کنند.

در همین حال «شکریه حسینی» فعال اجتماعی می گوید که تا پنج سال آینده آب های زیر زمینی کابل در حدی فرو خواهد نشست، که استفاده از آن برای مردم غیر ممکن خواهد شد.

حسینی افزود که اگر پروژه های تأمین آب کابل از دریا ها و منابع آب های سطحی به زودی به بهره برداری نرسد، فاجعه ای به وقوع خواهد پیوست که در پیآمد آن در صد عظیمی از مردم مجبور به ترک این شهر خواهند شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

81 + = 90

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36935