برخورد پولیس با خبرنگاران/ کمیته مصئونیت برنامه آموزشی برگزار کرد

کمیته مصونیت خبرنگاران برنامه آموزشی سه روزه را جهت کسب آگاهی در مورد برخورد با خبرنگاران برای ۲۰ تن از افسران امنیتی در ولایت بلخ تدویر نمود که گفته می شود برگزاری این گونه سمینار ها میزان خشونت نیروهای امنیتی در برابر خبرنگاران را کاهش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «صدیق الله توحیدی» مسوول دادخواهی کمیته مصونیت خبرنگاران می گوید: از سال ۲۰۰۶ الی ۲۰۰۷ به صورت گسترده پولیس افغانستان در برخورد با خبرنگاران عملکرد ضعیف نشان داد، و این باعث افزایش نگرانی خانواده رسانه های کشور گردیده بود.

او می افزاید اکنون توافقی که با وزارت داخله کشور صورت گرفته ، قرار است موارد خاصی شامل نصاب تعلیمی نیروهای امنیتی کشور گردد.

در همین حال او اما تصریح می کند، بیشتر مواردی که نیروهای امنیتی دست به خشونت علیه خبرنگاران می زنند؛هنگام رویداد ها و حوادث تروریستی، درخواست دسترسی به اطلاعات از نهادهای امنیتی، و عدم آگاهی نیروهای امنیتی از چگونگی کیفیت فعالیت خبرنگاری، سبب انجام خشونت ها و تهدید در مقابل ژورنالیستان کشور محسوب می گردد.

همزمان پایین بودن میزان اطلاعات روزنامه نگاران و پولیس از قوانین دو طرف منجر به افزایش خشونت علیه خبرنگاران شده است.

سید سرور حسینی سخنگوی زون ساحوی ۷۰۷ پامیر می گوید: این برنامه آموزشی برای افسران ما کمک می کند تا از این به بعد با روزنامه نگاران برخورد مناسب داشته باشیم.”

این سمینار آموزشی برای اولین بار در زون های هرات، قندهار، ننگرهار،کابل و بلخ برگزار گردید.

پیش از این کمیته مصونیت خبرنگاران از افزایش ۲۲ در صدی خشونت ها علیه خبرنگاران نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۱۷ م خبرداده بود، که همزمان گروه های تروریستی داعش و طالبان ۳۷ قتل و تهدید را بر عهده گرفتند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37805