تفرقه در دانشگاه‌های افغانستان جای ندارد

رییس جمهور غنی با نواختن زنگ سال تحصیلی ۱۳۹۶ در کشور تاکید ورزید که سیاست کوچک و تفرقه در دانشگاه‌های افغانستان جای ندارد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آقای غنی که در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید امروز پنجشنبه (۲۶ اسد) در دانشگاه کابل صحبت می کرد گفت، مردم افغانستان توقع دارد که دانشجویان، کشور را از بی‌ثباتی به ثبات، از فقر به آسایش، از نفاق به اتحاد و از جنگ به صلح پایدار برسانند.

او خطاب به دانشجویان جدید شمول در دانشگاه های کشور گفت که نسل شما رسالت تاریخی دارید که باید این توقعات مردم افغانستان را برآورده سازید.

اگر دانشگاه را مرکز جدل‌های کوتاه مدت بسازید رسالت خود را انجام نداده اید اگر دانشگاه را مرکز فکر مثبت و سازندگی بسازید رسالت‌تان را نیز انجام داده اید.

به گفته وی، نفاق در دانشگاه‌ها جای ندارد؛ وقتی شما به دانشگاه می آید باید درک کنید که این تنها یک فرصت نیست بلکه یک مسوولیت هم است. شما باید بجز فرضیه وحدت ملی، یک پارچگی و حاکمیت ملی دیگر همه فرضیه ها را زیر سوال ببرید. “وثیقه ملی ما قانون اساسی است نه چپی استیم نه راستی سوچه مسلمانیم. هویت‌های کوچک ما افتخار ما است”.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: چالش در آن است که اگر فکر منفی در دانشگاه‌ها حاکم شود تنها در همین مکان‌ها به انحصار نمی‌ماند، بحران‌های گذشته کشور از دانشگاه‌ها سرچشمه گرفته اند.

دانشگاه باید مرکز عقده‌گشایی‌ها نباشد باید راه‌گشای مشکلات کشور باشد. رییس جمهور در حالی از نفاق در دانشگاه‌های کشور به عنوان یک چالش یاد می کند که هرازگاهی صدای اختلافات و برخوردهای فزیکی بر سر مسایل زبانی، قومی و مذهبی از دانشگاه‌های کشور به ویژه دانشگاه کابل بلند می‌شود.

از سوی هم، آقای غنی در مورد نصاب تحصیلی دانشگاه‌ها نیز صحبت کرد و گفت: “به نصاب پیچیده نیاز نداریم باید نصاب تحصیلات عالی اصلاح شود.

دانشجویان می گویند، هنوز هم نصاب که به پدرکلان‌های ما درس داده می شد برای ماهم درس داده می‌شود”. او تصریح کرد، ضرورت تحول بنیادی در تحصیلات عالی دیده می‌شود زیرا بیلانس تحصیلی ما منفی است و سیستم تحصیلی کشور به ویژه جوابگوی خواسته‌های نسل نو کشور نیست.

ضرورت می رود که اقدامات عاجل برای متوازن سازی بیلانس تحصیلی به وجود آید. راه رسیدن باید کوتاه شود زیرا راه دراز ضیاع وقت می باشد و مورد قبول نیست.

رییس جمهور در مورد فرهنگ سازی در دانشگاه‌های کشور نیز گفت که سرمایه گذاری بالای زبان‌های ملی کشور بیشتر شده و جغرافیای افغانستان به دانشجویان شناسانده شود تا فرهنگ افغانستان شناسی تقویت گردد تا مفکوره در دانشگاه ها این باشد که چطور انسان مسلمان بسازیم.

در دانشگاه‌ها باید به هردو زبان ملی تدریس گردد تا تسلط همه دانشجویان بر هردو زبان ملی کامل گردد.

آقای غنی همچنین یاد آور شد که برای آوردن اصلاحات در سیستم تحصیلات عالی در کشور شورای تحصیلات عالی ایجاد می‌شود تا موضوع مربوط به تحصیلی را در کشور مورد بحث قرار دهد.

او همچنین برای تحقق اصلاحات در سیستم تحصیلات عالی خواستار ایجاد ۶ جایزه برای بهترین طرح‌های اصلاحی در دانشگاه‌های کشور شد.

به گفته وی، این جایزه‌ها باید به بهترین طرح‌های اصلاح نصاب، ایجاد فرهنگ ملی و رسالت دانشگاهی، تقویت و ایجاد تشبث در دانشگاه‌ها، استفاده از تکنالوژی معاصر، حکومت‌داری خوب و بهترین طرح برای تقویت بنیاد و فرهنگ تحقیقاتی در دانشگاه‌ها ایجاد شود تا اینگونه زمینه تشویق دانشجویان فراهم گردد.

عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی و حمیدالله فاروقی رییس دانشگاه کابل نیز در مراسم امروز وضعیت دانشگاه کابل و سایر دانشگاه های کشور را قناعت بخش ندانسته و بر آوردن اصلاحات جدی در دانشگاه ها تاکید ورزیدند.

آغاز سال تحصیلی سر از امسال به وسط سال انتقال یافته است. پیش از این اول بهار سال تحصیلی آغاز می شد.

 

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6605