حضور گسترده طالبان در ۵ ولسوالی هرات/ نا امنی هرات ریشه خارجی دارد

معاون شورای ولایتی هرات با بیان اینکه طالبان در ۵ ولسوالی ولایت هرات حضور دارند٬ گفت: گروهای هراس افگن از این مناطق به عنوان راه ترانزیت مواد مخدر٬ خرید و فروش اسلحه استفاده می‌کنند.

«توریالی طاهری» معاون شورای ولایتی هرات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا اظهار داشت: گروه طالبان بر ۴۰ درصد از خاک پنج ولسوالی هرات حاکمیت دارند.

طاهری٬ وضعیت امنیتی شهر هرات را نسبت به دیگر شهرهای افغانستان خوب توصیف کرد و افزود: وضعیت بعضی از ولسوالی‌های هرات نگران کننده است.

وی تصریح کرد: اکنون طالبان شورشی در ولسوالی‌های «شیندند»، «گلران»، «کهسان»، «کشک کهنه»، «غوریان» و «چشت شریف» عملا نفوذ داشته و از مردم عشر و زکات جمع آوری می‌کنند.

معاون شورای ولایتی هرات گفت: ۵۰ درصد از خاک ولسوالی‌های شیندند و کشک کهنه، ۳۰ درصد از ولسوالی‌های گلران و غوریان و ۲۰ درصد از خاک ولسوالی چشت زیر کنترل طالبان شورشی قرارد دارد.

به گفته طاهری در ۴۰ درصد از خاک این ولسوالی‌ها طالبان نفوذ داشته و این گروه از این مسیرها به عنوان شاهراه ترانزیت مواد مخدر و خرید و فروش اسلحه استفاده می‌کنند.

این عضو شورای ولایتی هرات جنگ‌های ولایات همجوار را چالش جدی برای این ولایت خواند و افزود: نا امنی‌ها در ولسوالی‌های این ولایت نیز از سوی گروهای طالبان شورشی خارج از این ولایت سازماندهی می‌شود.

در همین حال وی بیان داشت: نیروهای امنیتی برای سرکوب این گروها عملیات‌های زمینی را راه اندازی می‌کنند اما طالبان شورشی تا رسیدن نیروهای امنیتی مناطق را ترک کرده و به جای دیگر فرار می‌کنند.

طاهری تاکید کرد: عملیات زمینی برای سرکوب طالبان شورشی کدام نتیجه را در پی ندارد.

این عضو شورای ولایتی هرات در پایان سخنان خود از مقامات امنیتی خواست تا برای از بین بردن طالبان شورشی عملیات هوایی راه اندازی کنند.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که گزارش های موجود از وجود ۲ هزار و ۵۰۰ طالب در این ولایت حکایت دارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=10143