ناکامی افغانستان در مبارزه با فساد ادارات کلیدی

ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی اعلام کرد که افغانستان در زمینه مبارزه با فساد اداری در ادارات کلیدی‌ با وجود آن‌که راهبرد ضد فساد را دارا می‌باشد، ناکام بوده‌است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، سیگار با نشر یک گزارش تازه،‌ توان‌مندی این کشور را در امر مبارزه با فساد اداری و مبارزۀ دوام‌دار علیه آن در برابر زورمندان و نهادهای کلیدی، زیر سوال برده‌است.

این نهاد می‌گوید که مبارزه با فساد اداری تا جایی در نهادهای سطوح پایین این کشور وجود دارد و دولت در تطبیق آن در سطوح بالا موفق نبوده‌است.

سیگار گفته‌است که راه‌برد ضد فساد، ۱۵ وزارت کلیدی دولت افغانستان زیر هدف قرار می‌دهد که از این میان، نقش وزارت دفاع ملی در امر مبارزه با فساد گنگ گفته شده؛ از آن‌جایی که این وزارت، یکی از بزرگ‌ترین وزارت‎‌ها در کشور می‌باشد.

در بخش دیگر سیگار از زورمندان به عنوان کسانی یاد شده که دولت افغانستان در امر مبارزه با فساد در برابر آنان موفق نبوده و افزوده که اگر دولت در این امر ناکام بماند، یک فضای فساد دیگر سایه خواهد کرد.

سیگار به عنوان مثال یاد کرده که یک مقام پیشین وزارت امور داخله با وجود آن که به فساد اداری محکوم شده، نه تنها که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت نگردیده، بل‌که به شکل آزادانه در شهر گشت‌وگذار می‌کند.

سیگار در کل یاد کرده که تلاش‌های ضد فساداداری در افغانستان در حال حاضر در نهاد کلیدی که توقع مبارزه با فساد از آنان می‌رود، با مشکل‌های ظرفیتی، منابع، نبود فعالیت‌های علیۀ افراد زورمند و وجود افراد غیر واجد شرایط روبرو است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33077