نسل‌کُشی در سایه نظامیان خارجی

اکنون که دیگر اعتمادی به نیروهای خارجی و دولت افغانستان نیست، بهترین گزینه برای جلوگیری از فجایع بیشتر انسانی در افغانستان، اقدام به دفاع فردی است. پاسخ به این سوال که چگونه و از چه طریق به دفاع فردی پرداخت؟ آسان نیست اما مسلح شدن مردم حداقل یکی از راه های پُر ریسک و دشوار برای زنده ماندن است.

«محمد مرادی» استاد دانشگاه  و نویسنده افغان نوشت: هم اکنون که این یادداشت در حال تحریر است، نسل‌کشی در سایه نظامیان خارجی در منطقه «میرزااولنگ» از توابع «صیاد» ولایت «سرپل» در شمال افغانستان ادامه دارد.

صورت بدبینانه آن است که این نسل‌کشی با حمایت نیروهای خارجی انجام می‌شود اما خوشبینانه این است که فاجعه میرزااولنگ در سایه نظامیان خارجی در حال وقوع است، فرقی نمی‌کند که نسل‌کشی با حمایت یا نظارت نظامیان خارجی انجام شود، مهم این است که نظامیان خارجی یکی از اضلاع قضیه افغانستان هستند.

آنان آسمان افغانستان را در کنترل دارند، طیاره های شان در شبانه روز دست کم ۲۰۰ مأموریت انجام می‌دهند، جنگنده‌های شان حداقل دوبار در شبانه روز اقدام به حمله هوایی می‌کنند و گشت‌های زمینی شان ۲۴ ساعته، به دنبال تروریست‌های فرضی می‌گردند تا به اصطلاح خود شان «مبارزه با تروریسم» محقق شود.

با توجه به سیطره نظامیان خارجی در سراسر افغانستان، نه تنها آنان از فاجعه منطقه میرزااولنگ بی‌اطلاع نیستند بلکه منطقه را رصد و جنگنده‌های شان دیوار صوتی منطقه را می‌شکنند.

این که چرا آنان به کمک مردم نمی‌شتابند و تروریست‌ها را بمباران نمی‌کنند، سوالی است که گمانه‌ها در خصوص نقش نظامیان خارجی در حمایت از تروریسم را تقویت می‌کند.
سکوت نظامیان ناتو (به جز یک بیانیه ساده که دیروز صادر کردند) در برابر نسل‌کشی در منطقه میرزااولنگ، در حالی است که از دو سال بدینسو، دست نیروهای آمریکایی برای بمباران دشمن فرضی در افغانستان باز گذاشته شده و حملات هوایی این نیروها از سال ۲۰۱۵ تاکنون افزایش ۵۰ درصدی تا صد در صدی داشته است.
در چند هفته اخیر، در حملات هوایی نظامیان آمریکایی، نیروهای افغان، یک مدرسه و تعدادی از غیرنظامیان افغان هدف قرار گرفتند. چند روز پیش نظامیان آمریکایی، نیروهای افغان را در منطقه گرشک ولایت هلمند، بمباران کردند که بر اثر ان ۱۵ تن از سربازان افغان کشته شدند و در مجموع نظامیان آمریکایی از تاریخ ۱۶ جولای تا ۲۱ مه سال جاری، ۵۲ بار در ولایت هلمند اقدام به حمله هوایی کرده اند.

از ولایت قندوز در شمال افغانستان نیز خبر می‌رسد که نظامیان ناتو دو هفته پیش، یک لیسه به اسم «مشهد» را در این ولایت هدف حمله هوایی قرار دادند. سخنگوی والی قندوز ضمن تایید این خبر بیان داشت که هدف نیروهای ناتو، مدرسه خواجه غلتان این ولایت بود که به اشتباه این لیسه هدف قرار گرفت.
از طرف دیگر، جنگنده های آمریکایی هفته گذشته یک مراسم تشییع جنازه را در منطقه «هسک مینه» ولایت ننگرهار هدف قرار دادند که بر اثر آن، دست کم ۱۰ غیرنظامی کشته و تعدادی زخمی شدند.
بر اساس گزارش نیروهای هوایی آمریکا، نظامیان این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۴۱۱ حمله هوایی در سراسر افغانستان انجام داده‌اند.

یک نهاد بین‌المللی دیگر نیز گزارش داد که نظامیان آمریکا در همین سال ۲۳۶ حمله انجام دادند که بر اثر آن، بین ۹۸۹ تا ۱۴۴۱ نفر کشته شده‌اند.

همچنین نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۱۶، صدوهفده حمله هوایی در افغانستان انجام دادند که بر اثر آن بین ۴۳۱ تا ۴۷۱ تن کشته شدند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، سال جاری یعنی ۲۰۱۷، بدترین سال برای غیرنظامیان در افغانستان است. طبق این گزارش، رقم حملاتی که در شش ماه اول سال جاری در افغانستان انجام شده، برابر با همه حملاتی است که در سال ۲۰۱۶ انجام شده بود.
نظامیان آمریکایی تنها در ماه جون سال جاری، ۳۸۹ حمله موشکی در سراسر افغانستان انجام داده اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۳ که اوج جنگ بود، بیشتر بوده است، با توجه به این که در آن زمان ۵۰ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند و اکنون کمتر از ۱۰ هزار تن از این نیروها در افغانستان مستقر اند.
با توجه به آمار و ارقام فعالیت‌های مشکوک نظامی ناتو در دو سال گذشته در افغانستان، فاجعه میرزااولنگ در سکوت مطلق و در سایه نظامیان خارجی به خصوص نیروهای آمریکایی و آلمانی، در حال وقوع است.

نظامیان خارجی از ابتدای این فاجعه، به راحتی می‌توانستند جلو آن را بگیرند اما این که نخواستند اقدام به این کار کنند، بیش از پیش حضور آنان را در افغانستان زیر سوال برده است. در نخست باید از دولت به اصطلاح وحدت ملی پرسید که فلسفه وجودی نظامیان خارجی در افغانستان برای چیست؟ البته دولت افغانستان برای این سوال پاسخی ندارد چون فلسفه وجودی خودش زیر سوال است.
اکنون که دیگر اعتمادی به نیروهای خارجی و دولت افغانستان نیست، بهترین گزینه برای جلوگیری از فجایع بیشتر انسانی در افغانستان، اقدام به دفاع فردی است. پاسخ به این سوال که چگونه و از چه طریق به دفاع فردی پرداخت؟ آسان نیست اما مسلح شدن مردم حداقل یکی از راه های پُر ریسک و دشوار برای زنده ماندن است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6099