افزایش ۱۱ درصدی کشاورزان تریاک

وزارت مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که کشاورزانی که به کشت تریاک روی آورده اند ، ۱۱ درصد افزایش یافته اند.

به گزارش خبرگزاری صنا،بر اساس تحقیقاتی که اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد انجام داده اند ،در زمینه روی آوردن کشاورزان به کشت مواد مخدر، افزایش چشمگیری وجود دارد.

این افزایش روی آوردن کشاورزان به کشت کوکنار را در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته آن بررسی کرده است. این سروی نشان می‌دهد که نبود امنیت، ضعف حاکمیت قانون، کمبود فرصت های شغلی، دسترسی نداشتن کشاورزان به بازار و نبود خدمات مالی و قرضه دهی از مهم ترین عواملی اند که کشاورزان به کشت و تولید تریاک رو‌ی می‌آورند.

جاوید احمد قایم، معین پالیسی و استراتیژی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان می‌گوید کشاورزانی که در سال ۲۰۱۷ در زمین‌های زراعتی شان کوکنار کاشته اند نسبت به سال قبل آن یازده درصد افزایش یافته است.

آقای قایم تاکید کرده است که کسانی که سال‌های گذشته زمین های‌شان را کوکنار کشت نکرده بودند، درسال ۲۰۱۷ کوکنار کشت کرده اند.

به گفته معاون وزار مبارزه با مواد مخدر، ۶۸ درصد از روستا‌های که در آن کوکنار به گونه گسترده کشت شده است، یا در اختیار دولت قرار نیست ویا این‌که زیر تهدیدات بلند امنیتی قراردارند.

آقای جاوید تصریح می‌کند که در بسیاری حالات کشت کوکنار خود سبب شده است تا روستاها ناامن شده و زیر تهدیدات بلند امنیتی قرار بگیرد.

این نظر سنجی نشان می‌دهد که ۴۶ درصد کشاورزان به صورت مداوم درزمین‌های شان کوکنار کشت کرده اند و ۵۱ درصد دیگر نیز از همین طریق زندگی شان را به پیش‌می برند.

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می‌گوید که ۴۶ تا ۵۶ درصد از تریاک تولید شده در افغانستان، در داخل این کشور پروسسس می‌شوند و بقیه آن در کشورهای بیرون از افغانستان به موادهای مانند هیروئین تبدیل می‌شوند.

افزون بر این، اداره مبارزه علیه مواد مخدر سازمان ملل متحد گفته است که اکثر کشاورزانی که کوکنار کشت می‌کنند به گروه طالبان و داعش عشر و مالیه می‌دهند، که این رقم به بیش از ۶۰ درصد می‌رسد.

نگرانی ها از کشت و تولید رو به افزایش تریاک و مواد مخدر در حالی در افغانستان بالا می‌گیرد که وزارت داخله هرچند وقت بعد از نابودی ده‌ها تن مواد مخدر خبر می‌دهند. روز گذشته نیز معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به خبرنگاران گفت، در ماه اخیر آنها ۱۱ تن مواد را تنها در ولایت ننگرهار از بین برده است.

عبدالخلیل بختیار معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله روز گذشته گفته بود، با وجودی که در سال روان خورشیدی مشکلات زیادی در بخش مبارزه بامواد مخدر در افغانستان وجود دارد، اما آنها توانسته اند تا اکنون ۶۱۱ عملیات را انجام دهند که در نتیجه آن نزدیک به ۷۰۰ قاچاق بر نیز بازداشت شده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=31881