برای پارلمان جوانان بودجه در نظر گرفته می شود

محمد اشرف غنی رییس جمهور در دیدار با اعضای پارلمان آموزشی جوانان گفته که حکومت تصمیم گرفته تا برای پارلمان جوانان بودجه در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری امروز (پنجشنبه ۵ اسد) با نشرخبرنامه ای گفته است که آقای غنی شام روز گذشته با اعضای پارلمان آموزشی جوانان افغانستان در ارگ دیدار کرد.

در این این دیدار ابتدا، آغامحمد قریشی رییس پارلمان آموزشی جوانان در مورد ساختار این پارلمان صحبت ‌کرده‎ گفت که پارلمان آموزشی جوانان، ۱۲۴عضو دارد که در ترکیب آن نمایندگان همه‌ ولایات به‌شمول جوانان دارای معلولیت و کوچی‌ها نیز حضور دارند.

وی افزود که اعضای پارلمان آموزشی جوانان در روشنایی استراتیژی‌های حکومت، طرح‌ها و پیشنهادات سازنده را برای بهبود وضعیت جوانان ارائه‌ نموده و به‌دولت سپرده است.

قریشی، پیشنهادات و مشکلات را در بخش اصلاحات در معارف، بهبود وضعیت صحت عامه، بیکاری و ایجاد اشتغال، مهاجرت، جذب بیشتر جوانان در ادارات دولتی، اصلاحات در نهادهای ورزشی، ارتقای معینیت جوانان به‌ وزارت، شامل‌ساختن پارلمان آموزشی جوانان در چوکات دولت، تخصیص بودجه به‌پارلمان جوانان، و سرمایه‌گذاری بیشتر بالای جوانان، به‌رییس‌جمهور ارائه‌کرد.

در همین حال آقای غنی گفت که باید فرهنگ گفتمان ملی را ایجاد نماییم، زیرا گفتمان‌هاست که اجماع مردمی را به‌وجود می‌آورد. وی بیان داشت که برای پارلمان جوانان، بودجه درنظرگرفته خواهد‌ شد و از اعضای پارلمان آموزشی جوانان خواست تا پیشنهادات سازنده شان‌را با حکومت شریک‌ نمایند.

محمد اشرف غنی افزود که بست‌های خالی دولت به‌زودی پُر خواهد‌ شد و از جوانان خواست تا در پروسه‌های رقابتی اشتراک‌ کنند.

وی اظهار داشت که جلسات پیرامون جوانان در هماهنگی با نهادهای مربوط تنظیم گردد تا مشکلات و پیشنهادات آنها را به گونه ماه‌وار از سراسر ولایات جمع آوری و به‌ریاست جمهوری بسپارد.

آقای غنی بیان داشت که موضوعات جوانان بین‌الوزارتی است و در هر وزارت، یک بخش جوانان فعال خواهد ‌شد تا همه وزارت‌ها در قبال جوانان، خود را مسوول احساس‌کنند.

وی افزود که مشاوریت ارشد جوانان در ارگ ایجاد خواهد‌ شد تا طرح‌های جوانان را تعقیب و تطبیق نماید. وی در مورد تغییر نصاب تعلیمی و تحصیلی گفت که شورای‌عالی دراین زمینه ایجاد خواهد گردید تا بالای اصلاح و تغییر نصاب تعلیمی و تحصیلی بحث‌های مفصل صورت گیرد.

رییس‌جمهور نقش فعال جوانان را در این‌ تغییر مهم‌خواند و خواست تا طرح‌ها و پیشنهادات شان‌را شریک سازند.

محمد اشرف غنی افزود که تعلیم باید با تطبیق پروژه‌های ما ارتباط داشته‌باشد و سهم جوانان برای تأمین یک‌آینده بهتر، ارزنده می‌باشد.

وی خطاب به‌‌جوانان گفت: جوانان باید پالیسی‌ساز باشند که این پالیسی‌سازی انتخاب بدیل‌های دشوار را مشخص می‌سازد.

آقای غنی افزود که وضعیت فعلی را باید همه تشخیص‌ و جهت افغانستان را به‌سوی توسعه و انکشاف تغییر‌دهیم. وی اضافه کرد که نمایندگان جوانان می‌توانند در جلسات شورای عالی اقتصادی اشتراک ورزند و چگونگی پلان‌سازی و برنامه‌سازی را بیاموزند.

وی پیشرفت‌های کنونی درعرصه‌های مختلف را قابل قبول ندانست و تأکید ورزید که باید تغییرات به‌ویژه در بخش سکتور صحت و ورزش، رونما گردد و انتخابات کمیته ملی‌المپیک و فدراسیون‌ها از طریق کمیسیون مستقل انتخابات، انجام پذیرد.

محمد اشرف غنی خاطرنشان‌کرد که به‌خاطر حضور ورزش‌کاران افغان در بازی‌های المپیک آسیایی ترکمنستان، بودجه خاص درنظر گرفته ‌شده‌است تا ورزش‌کاران ما بتوانند دستاوردهای خوبی را دراین مسابقات رقم‌زنند.

آقای غنی با اشاره به‌اینکه وضعیت اقتصادی افغانستان رو به‌بهبود و تغییر است، گفت که باید افکار از مصرف به‌تولید مبدل گردد و نسل جوان افغان، باید متخصص منطقه شود.

وی افزود که جوانان باید در مورد منابع طبیعی به‌ویژه آب‌ها، آگاهی لازم را کسب‌نمایند، زیرا آینده مدیریت آب‌ها، در دست آنهاست.

وی بر ایجاد کار پایدار به‌جوانان تأکید ‌کرده، گفت که افغانستان معادن بزرگ نفت و گاز دارد و از این‌طریق به‌جوانان، کار دوام‌دار ایجاد شده می‌تواند و باید کار جسمی با کار فکری عیارگردد.

محمد اشرف غنی، سرمایه عمده کشور را همبستگی و وحدت عنوان‌کرده، اضافه‌ کرد که از هر قوم و تبار که باشیم باید روابط عمیق اجتماعی را تأمین کنیم و همه ما افغان هستیم.

وی با تأکید گفت که تقسیم را به‌هیچ‌ کسی اجازه نمی‌دهیم و نسل جوان ما نماینده و پشتیبان وحدت ملی ما است.

آقای غنی بیان داشت که دشمنان افغانستان هرقدر برای شکستن اراده ما تلاش نمایند، هرگز موفق‌ نمی‌شوند، ما به‌عقب بر نمی‌گردیم و از اقداماتی که روی‌دست داریم، برگشت نمی‌کنیم و این رسالت ماست.

رییس جمهور تاکید کرد که افغانستان هدیه کسی نیست و یک اقلیت کوچک دهشت‌افگن نمی‌تواند نمایندگی از جمعیت کثیر این خاک کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5206