ساخت اولین موتر آفتابی پیشرفته در کشور

از اولین موتر با کارکرد انرژی آفتابی و برق شهری ساخت افغانستان در شهرستان جاغوری ولایت غزنی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صنا ،دشت خاکریز انگوری در شهرستان جاغوری ولایت غزنی محل رونمایی این موتر بود که با حضور مقام‌های محلی و باشندگان این شهرستان برگزار شد و موجب شادی شهروندان گردید.

رونمایی این موتر در آستانه آغاز سال ۱۳۹۷ هجری خورشیدی در بین مردم و کاربران رسانه‌های اجتماعی این کشور، موج هیجان و افتخار آفرید و شماری زیادی از کاربران افغانستان از آن استقبال کردند.

این موتر با نور خورشید و برق شهری کار می‌کند. «حسین‌علی امینی»، باشنده شهرستان جاغوری ولایت غزنی و سازنده این موتر گفت: ‌«موتر آفتابی قابلیت حمل چهار سرنشین را دارد. این موتر به وسیله نور آفتاب حرکت می‌کند و همچنان می‌تواند برای طی صد کیلومتر راه، چارچ انرژی آفتابی را ذخیره کند تا در زمانی که آفتاب نبود، با مشکل مواجه نشود.‌»

در سطح بالایی این موتر تابه نوری کارگذاری شده است. آقای امینی می‌گوید که در کنار بهره‌‌بردن از انرژی نوری، این موتر با انرژی برقی ۲۲۰ ولت شهری نیز می‌تواند حرکت کند و در جریان آن، چارج ذخیره کند تا در صورت نبود برق و آفتاب، بتواند با استفاده از چارج ذخیره‌‌اش حرکت نماید.

با این حال حسین‌علی امینی از نهاد‌های مسوول حکومتی می‌خواهد که از او و طرح‌هایش حمایت کنند و برای رشد استعداد‌های دیگر جوانان افغانستان، مکان مشخص آموزشی را ایجاد نمایند تا آن افرادی که در بخش مکانیکی استعداد و علاقه‌مندی دارند، این استعداد را رشد دهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24747