خشونت علیه زنان در بامیان افزایش یافته است/ اخبار ضد ونقیض از اداره محلی بامیان

مسئولان ریاست امور زنان در ولایت بامیان از افزایش میزان خشونت علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی کرده می‌گویند در مدت ۱۱ ماه اخیر سال جاری بیش از ۱۴۰ مورد خشونت علیه زنان در این اداره ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، به گفته مسئولان این اداره در سال‌های گذشته آمار خشونت علیه زنان به ۱۰۰ مورد نمی رسید اما در سال جاری رقم موارد خشونت علیه زنان بر بیش از ۱۴۰ مورد افزایش یافته است.

صغری عطایی؛ مسوول شبکه زنان افغان در بامیان می‌گوید:” متاسفانه در سالهای اخیر بخصوص در سال جاری زنان بیشتر آسیب پذیر شده و ارگانهای عدلی و قضایی نیز در موارد رسیده گی به پرونده های خشونت علیه زنان تبعیض آمیر برخورد می‌کنند.”

به گفته خانم عطایی، بیشتر خشونت ها در محیط خانواده، اماکن عمومی و آموزشگاه ها صورت می‌گیرد
کریمه سالک؛ رییس امور زنان ولایت پروان اما می‌گوید:” با آنکه خشونت علیه زنان در این ولایت افزایش یافته است اما اداره امور زنان تلاش دارند تا از روند رسیدگی به پرونده های زنان نظارت کنند.”

به گفته خانم سالک، ریاست امور زنان با راه اندازی برنامه های متنوع زنان را از حقوق و امتیاز شان آگاهی داده تا میزان خشونت علیه زنان در این ولایت کاهش یابد.
رییس امور زنان ولایت بامیان می‌گوید:” متاسفانه بیشتر عوامل خشونت علیه زنان رسم و رواجهای ناپسند جامعه، دعویی ارث و میرات و عدم آگاهی زنان از حقوق شان می‌باشد.”
خیابان آزاری یکی دیگر از عوامل خشونت علیه زنان می‌باشد، بر اساس یافته های نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال، بیش از ۶۵ درصد از اذیت و آزار جنسی زنان در ولایت بامیان در اماکن عمومی صورت می‌گیرد.

زهرا( مستعار) یکی از قربانیان آزار جنسی در اماکن عمومی می‌باشد، وی می‌گوید:” متاسفانه خانم ها در اماکن عمومی نیز از امنیت کافی برخوردار نیست. به عنوان نمونه من هر روز بعد از ساعت ۵ عصر از کورس رخصت می‌شوم اما گاهی اوقات در مسیر راه مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرم.”

وی از افزایش خیابان آزاری ها ابراز نگرانی کرده می‌گوید: متاسفانه خیابان آزاری آن‌چنان افزایش یافته است که گویا بخش از فرهنگ مردم شده است.”

با این حال مسئولان ریاست امور زنان ولایت بامیان می‌گویند که در سال جاری ۵ خشونت جنسی زنان در این اداره ثبت شده است در حالیکه مسئولان شفاخانه ولایت بامیان می‌گویند هر ماه بیش ۱۰ مورد آزمایش بکارت در شفاخانه مرکزی این ولایت صورت می‌گیرد.

از سوی هم عبدالرحمن احمدی، سخنگوی ولایت بامیان می‌گوید در سال جاری خشونت علیه زنان در بامیان کاهش یافته و آمار خشونت علیه زنان در این ولایت به عدد صفر تقرب کرده است.

با آنکه سخنگویی ولایت بامیان از کاهش خشونت علیه زنان در این ولایت خبر داده است اما برخی از فعالین مدنی ولایت بامیان از افزایش میزان خشونت علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی میکنند‌.

اسماعیل مسئول جامعه مدنی و حقوق بشر در ولایت بامیان می‌گوید:”متاسفانه افکار زن ستیزانه در راس حکومت وحدت ملی موجود بوده وحتی ممکن است مشاوران که سران حکومت وحدت ملی دارند مانع تصویب قوانین منع خشونت علیه زنان می‌شوند.”

آقای ذکی می افزاید، چندین سال است که قانون منع خشونت علیه زنان در کشور توشیح شده است اما متاسفانه هنوزهم این قوانین تصویب نشده است.

این فعال مدنی بامیان، اظهارات سخنگوی والی بامیان را مبنی بر کاهش خشونت علیه زنان رد کرده میگوید:” متاسفانه هنوزهم اذیت و آزار جنسی در ولایت بامیان وجود داشته است.”

بر اساس یافته های کمیسیون مسقل حقوق بشر و وزارت امور زنان، خشونت علیه زنان در بیشترِ ولایات کشور افزایش یافته که ولایت بامیان نیز شامل همین کشور ها می‌باشد.

مهدی حسینی خبرنگار خبرگزاری صنا از ولایت بامیان

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24250