دادگاه عالی آلمان اخراج پناهجویانی که در مبدا شکنجه می شوند، را غیر قانونی اعلام کرد

دادگاه عالی آلمان اخراج پناهجویانی که در مبدا شکنجه می شوند، را غیر قانونی اعلام کرد و مساله اجرای اخراج اجباری توسط اداره های دولتی آلمان پس از این سخت تر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محکمه عالی آلمان فیصله کرده است که اگر کسی در کشور خود در معرض شکنجه باشد، نباید به اجبار اخراج شود.

یک سلفی ترک تبار که در آلمان تولد شده، در برابر اخراج اش به ترکیه اعتراض کرده است. وی می گوید در کشور خود شکنجه خواهد شد.

محکمه نظارت بر قانون اساسی آلمان در شهر کارلسروهه روز شنبه فیصله کرده، در صورتی که یک فرد در معرض شکنجه در کشور خود قرار داشته باشد، نباید بازگردانده شود.

این محکمه گفته که نهاد های دولتی نیازمند بدست آوردن ” تضمین مناسب” از سوی کشورهای مبدا هستند، تا افرای که اخراج می شوند در کشورهای مبدا تحت “شکنجه و رفتار غیرانسانی” قرار نگیرند.

در سال ۲۰۱۵ یک محکمه در برلین یکی از اتباع سلفی ترکیه را که متولد آلمان می باشد، به جرم حمایت از یک سازمان تروریستی سوریایی؛ به سه و نیم سال زندان محکوم کرد.

اداره مهاجرت آلمان این شخص ۳۰ ساله محکوم شده را به اخراج اجباری تهدید کرد. بعداً این مرد به محکمه حاضر شده و ادعا کرد که حکومت ترکیه برعلیه وی به اتهام فعالیت های تروریسی دوسیه بازکرده است.

او می گوید در صورت اخراج به ترکیه، مانند سایر افراد مظنون به اعمال تروریستی؛ مورد شکنجه قرار خواهد گرفت.

این شهروند ترکیه برای اثبات ادعاهایش یکی از نامه های سازمان عفو بین الملل را نیز ارائه کرد.

در پی کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ حکومت ترکیه موجی از بازداشت های خبرنگاران، معلمان و قاضی ها را به راه انداخته است.

در آن سال عفو بین الملل اعلام کرد که شواهد معتبر نشان می دهند که بازداشت شدگان در ترکیه مورد ضرب و شتم، شکنجه و تجاوز قرار گرفته اند.

مساله اجرای اخراج اجباری توسط اداره های دولتی آلمان پس از این سخت تر خواهد شد. این اداره ها باید از کشورهای مبدا اطمینان حاصل کنند که اشخاصی که اخراج می شوند؛ در معرض خطر شکنجه قرار نمی گیرند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18156