در سال جاری۲۵۰ هزار افغان بیجا شده‌اند

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد« اوچا» اعلام کرده است که نزدیک به ۲۵۰ هزار افغان در سال روان میلادی بیجا شده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در گزارش این نهاد آمده است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر به دلیل جنگ از مناطق اصلی‌شان بیجا شده‌اند.

بر بنیاد این گزارش، تنها در هفته‌ی اول ماه جاری میلادی، ۲۸ هزار و ۴۰۰ نفر از ولایت‌های پروان، کاپیسا، تخار، پکتیکا، غزنی، کنر و بادغیس مناطق اصلی شان را ترک کرده‌اند.

۱۱۴ هزار افغان که از جنگ‌ها و خشک‌سالی آسیب دیده، در جریان هفته‌ی گذشته کمک‌های بشری دریافت کرده‌اند، اما متباقی حدود ۵۵ درصد دیگر آن‌ها هنوزهم به کمک‌های بشری نیاز دارند.

افزون بر این، آمارهای سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در حال حاضر، بیش از ۲۱۶ هزار افغان در حوزه‌ی جنوب و غرب کشور به دلیل خشک‌سالی بیجا شده‌اند که از این میان، تنها صد هزار نفر آن از چهار ولایت غربی و شهر هرات می‌باشند.

اوچا گفته است که برنامه‌ی رسیدگی به آسیب‌دیدگان خشک‌سالی که در ماه اگست آغاز شد و تا کنون حدود ۱.۲ میلیون افغان در ۱۵ ولایت کمک‌های خوراکی و غیرخوراکی را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان، تصمیم دارد که پروسه‌ی شناسایی و بایومتریک دقیق بیجاشدگان داخلی را به همکاری مؤسسات کمک‌رسان آغاز کند.

نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان، روز دوشنبه در سفرش به هرات گفته است که کابینه و کمیسیون عالی دولتی مبارزه با حوادث، در نظر دارد تا پلانی برای مبارزه با عوامل خشکسالی تدوین کند که با تطبیق آن جلو بیجاشدن افغان‌ها گرفته و زمینه‌ی برگشت بیجاشدگان به مناطق اصلی شان فراهم شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45553