روز مادر!؟

به گزارش خبرگزاری صنا، «محمد مرادی»  نویسنده مطرح افغانستانی نوشت: از دیروز تاکنون بار دیگر در بعضی از پُست‌ها و مطالب شبکه‌های اجتماعی، از روز مادر تجلیل می‌شود، البته اگر هر روز را بنام روز مادر و روز زن بنامیم، بازهم حق مطلب را ادا نکرده‌ایم، ولی هر چه فکر کردم که چرا در یکی، دو روز گذشته باردیگر موضوع تجلیل از روز مادر، مطرح شده، نکته‌ای به ذهنم نرسید و بنابر این ناگزیر شدم که به تقویم‌های ملل جهان مراجعه کنم تا شاید سرنخی بیابم.
بیستم جمادی‌الثانی هر سال مصادف با سالروز تولد فاطمه‌الزهرا(س) دختر پیامبر اسلام(ص) است، بخشی از جامعه مسلمین از جمله مسلمانان شیعه و ایرانی‌ها، از این روز به عنوان روز زن و روز مادر تجلیل می‌کنند، اما بیستم جمادی‌الثانی، سه ماه پیش گذشت.

این را اضافه کنم که در ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷، روز ۲۵ آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود که اکنون از ۲۵ آذر ماه نیز تقریباً شش ماه می‌گذرد.
یك خانم آمریكایی به نام «آنا جارویس» پس از مرگ مادرش در هشتم ماه مه سال ۱۹۰۵ به این فكر افتاد كه از تمامی مادران در زمانی كه در قید حیات هستند، قدردانی شود.

او پس از دو سال تلاش، موفق شد مقامات سیاسی و کشیشان مسیحی آمریکا را متقاعد کند که یک روز را به بنام روز مادر بنامند تا سرانجام در سال ۱۹۰۷ روز یكشنبه، دوم ماه مه که مصادف با دومین سالروز زمان مرگ مادر آنا جارویس بود، روز مادر نامیده شد.
پس از تلاش موفقیت‌آمیز جارویس و با پایان یافتن جنگ جهانی اول، روز مادر به كشورهای اروپایی نیز راه یافت، در سال ۱۹۱۷ روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسكاندیناوی رسید.

در آلمان برای اولین بار در سال ۱۹۲۲ روز مادر را جشن گرفتند و این را اضافه کنم که امروز ۱۴ جون است. از دوم ماه مه که روز مادر آمریکایی‌ها و برخی کشورهای اروپایی است، تقریباً یک و نیم ماه گذشته است.
بخش دیگر کشورهای جهان، از هشتم مارچ که روز جهانی زن است، به عنوان روز مادر نیز تجلیل می‌کنند، دولت افغانستان نیز هشتم مارچ را به عنوان روز جهانی زن و مادر به رسمیت می‌شناسد و از هشتم مارچ نیز شش ماه گذشته است.
در برخی از کشورهای اروپایی از جمله انگلستان دومین یکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام می‌گیرد این فکر توسط خانمی بنام «جولیا واردهو» به آمریکا برده شد و اولین روز ماه جون به عنوان روز مادر تعیین گردید، اما از روز اول ماه ژوئن که امروز چهاردهم این ماه است، ۱۳ روز گذشته است.
مردم هنگ كنگ، پاكستان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده‌ای عربی روز مادر را در ماه مه جشن می‌گیرند. در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اكتبر برگزار می‌شود.
این نکته را هم اضافه کنم که در دومین شنبه ماه جون یا دقیق‌تر، در ۱۲ جون سال ۲۰۱۰، از روز مادر در افغانستان تجلیل شد اما مبنای آن مشخص نشد. لذا دولت افغانستان به صورت رسمی، هشتم مارچ را روز ملی زن و مادر تعیین کرد، به همین خاطر، مقامات دولت افغانستان، شش ماه پیش به صورت رسمی از هشتم مارچ تجلیل کردند.
سخن آخر این که هر چه در تقویم کشورهای جهان برای تجلیل از روز مادر نگاه کردم، ۱۳ یا ۱۴ جون را به عنوان تجلیل از این روز، پیدا نکردم. نمی‌دانم بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و مردم بر چه اساسی در یکی، دو روز گذشته از روز مادر تجلیل می‌کنند؟

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2742