زنان از حق میراث محروم هستند/ دیدگاه مسئولان و کارشناس ها چیست؟

ندادن حق میراث برای زنان یکی از فرهنگ های رایج در کشور می باشد که مردان دادن میراث برای زنان را شرم و ننگ می پندارند

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محروم کردن زنان از حق میراث از جمله بدعت های ناپسندی است که مستحقین ،علما و متنفذین را سخت رنج می دهد.

یک عالم دینی در این مورد به خبرگزاری صنا می گوید که حق میراث زنان در قرآن، سنت و اجماع ثابت است و کسی که از دادن میراث برای زنان انکار کند یقینا از اوامر خداوند و رسولش سر باز زده است.

فاطمه یک تن از شهروندان ولایت غزنی به صنا می گوید که در قریه شان یک خانم حق میراث خود را از خانه پدرش می خواست که متأسفانه وی از طرف خاندان پدرش تهدید شده و از حق میراث باز ماند.

سید حسین حسینی ؛ حقوقدان می گوید: در اسلام با عنایت به اینکه برای زنان حقوقی مضاعف نسبت به مردان مثل مهریه و عدم اجبار به کار قرار داده شده است ، حق ارث زن نصف مرد است و بر وراث واجب است که حق زنان را پایمال ننمایند.

در عین حال «شکریه ولی» ؛ رئیس امور زنان ولایت غزنی این خبر را تأیید می کند که بعضی مردم حق میراث زنان را نمی دهند و یگانه دلیلش را شرم دانستن این موضوع می دانند.

خانم ولی از علمای دین ، متنفذین قومی ، ولسوالان و ادارات مربوطه می خواهد که در از بین بردن این فرهنگ ناپسند همکاری بیشتر نمایند .

این در حالی است که در بعضی مناطق کشور بدعت های ناپسند زیادی وجود دارد که باعث تلف شدن حقوق طبقه ای از مردم می شود مانند سود خوردن ، محروم کردن زنان از حق میراث و ده ها مسئله دیگر.

اما شماری از کارشناسان اجتماعی به این باورند که اگر ادارات مربوطه و متنفذین با هم همکاری نمایند این بدعت ها به زودی کمرنگ خواهد شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21647