زن کیست و چگونه باید زیست؟

زن؛ واژه‌ای که احترام، پاکی، عفت و عزت به بار می‌آورد و جامعه ای را در مسیر عزت، آبادی، آزادی و برابری سوق می‌دهد.
همانا که گفته‌اند زنان الگوی پاکی و طهارت هستند، این قشر سازنده می‌توانند عامل تغییر در یک جامعه شوند و مشکلات و نابرابری‌ها را محو کنند.
روز زن، هم روز مبارک است و هم بهانه‌ای مبارک، تا به وضعیت زنان اندیشیده شود، زنان در چه حالت هستند؟ حضور آنها در عرصه های مختلف چگونه است؟ آیا به نابرابری‌ها توجه شده یا خیر؟ الگوی زنان کیست و وظیفه زنان چیست؟
با توجه به موضوعات یاد شده و به بهانه روز جهانی زن، امروز زنان افغانستان با وجود اینکه توانسته‌اند جایگاه خود را در جامعه پیدا کرده و ندای «من زن افغان هستم» را به گوش جهانیان طنین‌انداز کنند، اما در مظلومیت و حقارت مدرن قرار گرفته‌اند.
دیروز؛ زنان شلاق طالبان را تحمل می‌کردند، خشونت به گونه عملی نظاره می‌کردند، واژه «سیاسر» را سرآغاز خود قرار داده بودند و همواره جنس دوم پنداشته می‌شدند و اما امروز و پس از سقوط حکومت طالبان، زنان افغانستان زیر سیطره فرهنگی کشورهای بیگانه قرار گرفتند.
بیرونی‌ها به نام‌های مختلف «حقوق زنان»، «حقوق بشر»، «دموکراسی» و «زنان را بشناسیم» ایده‌ای دیگری آفریدند و متأسفانه تعدادی زیادی از زنان را در آن مسیر رهنمایی کردند. مسیری که در تقابل با مسیر قرآن و حضرت فاطمه زهرا (س) که الگوی زنان جهان است، می‌باشد.
در کدام کشور اسلامی وجود دارد که «فحشا خانه» را محل آزادی زنان بداند و به آن واژه دموکراسی نام نهد و با لباس‌های نیمه برهنه در جاده‌ها به طور آزادانه گشت و گذار کند؟
زنان می‌توانند بازوان قدرت‌مند مرد‌ها باشد و در عرصه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی نقش اجرا کند؛ نقشی که در آن عزت و عفت نهفته باشد، نه ناپاکی و بی‌عدالتی با پرده عدالت.
افغانستان کشوری که نگاه مردسالارانه در آن بیداد می‌کند و همه روزه در ولایتی خشونتی انجام می‌شود، اما آیا ما با خود بیگانه هستیم یا از اسلام و قرآن چیزی نمی‌دانیم.
زنان باید بدانند که الگوی آنها چند هنرپیشه فلم و سریال‌ها نیستند، زیرا آنها با انواع ناپاکی‌ها آشنایی دارند و آنرا مونس خود می دانند.
دین اسلام، دین برابری، برادری، عزت و افتخار است که جایگاه زنان را مشخص و تعریف کرده است، به آنها نگاه ابزاری ندارد، آنها را وسیله تجارت قرار نداده و تشنج خانوادگی را نماد آزادی زن نداسته است.
زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) پُر از درس و جایگاه زنان است، زنی که به واژه زن معنی بخشید و به آنها عدالت آفرید. فاطمه نماد عزت و پاکی، هرازگاهی کوشید تا خانواده را ترمیم کند، نه از هم بپاشاند، پس همه باید بدانیم که زن در دامان خود کسانی را پرورش می‌دهد که نظام‌های استبدادی را نابود کرده و اسلام واقعی را به نمایش می‌گذارد.
در پایان باید گفت که زن سیاسر نیست، عزت و سربلندی یک جامعه، یک خانواده و بلاخره عزت یک مرد است که می‌تواند به فرهنگ‌های مبتذل پُشت کرده و «نهی از منکر» را سرلوحه زندگی خود قرار دهد.

صدف همراز – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=23571