قانون محو خشونت علیه زنان در نهادهای قضایی اجرا نمی شود

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان از اجرایی نشدن قانون محو خشونت علیه زنان در نهادهای قضایی کشور خبرداد و اعلام کرد: زنان قربانی خشونت، هنوز به عدالت به طور کافی دسترسی ندارند.

به گزارش خبرگزاری صنا،در گزارشی که دیروز(سه شنبه) از سوی این نهاد منتشرشد آمده که وساطت در قضایای خشونت علیه زنان، نه تنها که خشونت را یک امر عادی کرده است، بلکه باورمندی به قضا را ضعیف کرده است.

به گفته‌ای آقای یاماموتو، عدم مجازات عاملان قضایای قتل‌های ناموسی و قتل زنان در افغانستان بیان‌گر این است که زنان هنوز دراین کشور به عدالت دسترسی کامل ندارند.

دربخشی‌ از این گزارش آمده است که در اکثر قضایای خشونت علیه بانوان بیشتر قضاوت‌ها سنتی صورت گرفته است، و عاملان خشونت علیه زنان کم‌تر به عدالت سپرده شده اند.

ازسوی دیگر دنیل بیل، رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفته است که زنان بیشتر به دلیل فشارهای که از سوی خانواده‌ها بالای شان واردشده است، شکایت‌های رسمی خود را پس گرفته اند و نشان داده اند که هیج مورد خشونت قرار نگرفته اند.بانو بیل گفته است که در قضایای خشونت علیه بانوان نباید میانجی‌گری صورت گیرد، زیرا که این وساطت‌ها معنا و ارزش قانون محو خشونت علیه زنان را از میان می‌برد.

یوناما تاکید کرده است که خشونت علیه زنان افغانستان هم‌چنان بی‌رحمانه ادامه دارد و باید هر‌چه زودتر نهادهای عدلی و قضایی جلو بیشتر شدن این قضایا را بگیرند. دفترنمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد از حکومت افغانستان خواسته است که با در نظر گرفتن قوانین ملی و بین المللی به قضایای خشونت علیه زنان بپردازند.

یوناما در حالی گزارش خود را از کم‌کاری نهادهای عدلی و قضایای در مورد خشونت علیه زنان نشر کرده ست که هرسال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان صدها قضیه خشونت علیه زنان را دراین کمیسیون ثبت می‌کند و گفته‌ می‌شود که هنوز هم خشونت علیه بانوان درحال افزایش است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32187