نگرانی کمیسیون انتخابات از اشتراک کمرنگ زنان در انتخابات شورای ولسوالی‌ها

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اشتراک کم رنگ زنان در انتخابات پیشروی شورای ولسوالی‌ها را نگران کننده خواندند و می گویند که برخی مانع‌های قانونی باعث بی میلی زنان برای نامزد شدن در این انتخابات شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، سید حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات امروز، دوشنبه ۱۸سرطان گفت که ۸۱۹ کرسی برای زنان در انتخابات شورای ولسوالی‌ها اختصاص یافته است، اما تنها ۴۲۲ زن خودشان را برای انتخابات نامزد کرده‌اند.

وی به به تلویزیون ۱ گفت ؛ شمار چوکی‌های شورای ولسوالی‌ها ۲۴۲۷ است که ۸۱۹ آن برای زنان اختصاص یافته است. بر بنیاد قانون انتخابات، ۲۵ درصد چوکی‌های شورای ولسوالی‌ها باید به زنان اختصاص یابد.

آقای هاشمی همچنین عنوان کرد که که در ۱۳۵ ولسوالی هیچ بانویی خود را در انتخابات شورای ولسوالی‌های نامزد نکرده است.

برخی مانع‌های قانونی از جمله ضرورت داشتن سند فراغت صنف دوازدهم، مشکل امنیتی و روشن نبودن امتیاز عضوهای شورای ولسوالی ها، از جمله‌ی دلیل‌های اصلی بی میلی زنان برای نامزد شدن در انتخابات شورای ولسوالی‌ها دانسته می شود.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت که که برگزار شدن انتخابات شورای ولسوالی‌ها با حضور بسیار اندک زنان ناقص است و حکومت باید هرچه زودتر این مانع ها را بردارد.

افغانستان پس از سقوط رژیم طالبان، برای نخستین بار گواه برگزاری انتخابات شورای ولسوالی ها خواهد بود.شورای ولسوالی ها که در قانون اساسی بر برگزاری آن تاکید شده است، نقش برازنده ای در روندهای مهم و کلان کشور از جمله برگزاری لوی جرگه‌ی تعدیل قانون اساسی دارد.به دلیل نبود نمایندگان شورای ولسوالی ها، هنوز لوی جرگه تعدیل قانون اساسی برگزار نشده است.همچنان یک سوم اعضای مجلس سنا، از شورای ولسوالی‌ها میایند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36783