کانکور ؛ تنها پروسه ملی مورد اعتماد مردم

آزمون کانکور از صبح امروز با حضور یازده هزار متقاضی در هرات برگزار شد و تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صنا ، عبدالله فایز رییس دانشگاه هرات از شفافیت این آزمون اطمینان داد و گفت که آزمون کانکور یگانه پروسه‌ی ملی است که توانسته اعتماد مردم را جلب کند.

وی ادامه داد این آزمون برای سه روز برگزار خواهد شد و در هر روز نزدیک به چهار هزار نفر اشتراک می‌کنند.

فایز گفت که ۶۰ درصد اشتراک کنندگان را دختران تشکیل داده است.

با این حال دیده می‌شود که در سال گذشته تعداد متقاضیان این آزمون به پانزده هزار نفر می‌رسید که در سال جاری سیر نزولی داشته است.

عبدالرحیم یزدان‌پناه مسوول آزمون کانکور وزارت تحصیلات عالی و رییس بخش آزمون کانکور هرات می‌گوید؛ تعداد متقاضیان کانکور در هرات در مجموع به یازده هزار هشت صد و هشتاد و هشت تن می‌رسد.

او در مورد شفافیت آزمون کانکور می‌گوید: «برای افزایش اعتماد مردم پروسه‌ی بایومتریک را به شکلی ساختیم که معلومات متقاضیان را پس از کامیابی در آزمون کانکور به دانشگاه‌ها می‌فرستیم، تا این که به ثبت نام ضرورت نباشد و این‌گونه از جعل و تقلب جلوگیری شود ».

در سراسر کشور آمار اشتراک کنندگان در آزمون کانکور ده درصد اُفت داشته است، با این حال پانزده درصد پذیرش آن نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است.

نبود زمینه‌ی کاری، مشکلات امنیتی و عدم باورمندی مردم به آینده از عواملی دانسته می‌شود که تعداد اشتراک کنندگان آزمون کار نسبت به گذشته کم‌تر است.

احمد غنی خسروی، رییس دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه هرات؛ مشکلات امنیتی، بیکاری و نبود امکانات معیاری در مکاتب ولسوالی‌ها را از عمده ترین دلایل اشتراکِ کم جوانان در آزمون کانکور می‌داند.

آقای خسروی شرایط بد اقتصادی برخی از خانواده‌ها را از مشکلات دیگری می‌داند که مانع اشتراک شاگردان در این آزمون شده است.

۱۷۶ هزار متقاضی کانکور در این آزمون اشتراک کرده اند که این رقم در سال گذشته به ۱۹۵ هزار نفر متقاضی می‌رسید.

با این حال قرار است از میان این به تعداد ۶۸ هزار نفر جذب دانشگاه‌های دولتی شوند.

منبع : خبرگزاری بانوان

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33636