یک زن در جوزجان به دلیل فقر اقتصادی خود را حلق آویز کرد

منابع خبری گزارش دادند که یک زن جوان در ولایت جوزجان در شمال افغانستان خود را حلق آویز و به زندگی خود پایان داده است.

به گزارش خبرگزاری صنا: مقام هاى محلى در ولایت جوزجان مى گویند که یک زن ١٨ساله در ولسوالى قرقین این ولایت، به نسبت فقر، خود را حلق آویز کرده است.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان گفت این زن که یکسال قبل با جوانی ازدواج نموده بود، حمل نیز داشت و شب گذشته در قریه خان تپه ولسوالی قرقین ولایت جوزجان، به دلیل فقراقتصادى خودکشى کرده و به زندگى اش پایان داده است.

موصوف افزود: “دلیل خودکشی این زن، قرار راپور و اطلاعات واصله، قرضداری بی حد و حصر شوهرش عنوان شده است .”

به گفته غفورى، شوهر این زن برای مصارف عروسى خود از دوستانش, پول نقد قرض گرفته بوده و از اینکه در موعد معینه آنرا پرداخت نتوانست , هر روزقرضداران پشت خانه او مى آمدند که این امر باعث رنج و عذاب خانمش شده و او شب گذشته در یکی از اتاق های خانه شان، خود را حلق آویز کرده است.

در این حال خانم مغفرت صمیمی ریس سازمان حقوق بشرولایات جوزجان , سرپل و فاریاب با ابراز نگرانی از این واقعه گفت که فرهنگ ناباب اخذ قلین ” طویانه ” و مصارف گزاف عروسی بالای خانواده پسر , در اجتماع باعث مى گردد که زمینه برای بروز چنین واقعات آماده شود.

وى با بیان اینکه بیکارى جوانان بُعد دیگر قضیه است که وقوع چنین واقعات را مىسر میسازدگفت تا زمانیکه مقامات ذیصلاح و خود مردم در رابطه به فرهنگ نادرست اخذ طویانه های بلند از خانواده داماد, اقدامات لازمه را روی دست نگیرند , وقوع چنین واقعات همچنان ادامه خواهد داشت.

محمد رسول آخندزاده یکتن از روحانیون ولایت جوزجان گفت که خانواده ها نباید فرزندان شانرا قربانی مسایل مالی نمایند.

او از تمام مردم خواست تا برای زوج جوانان از خواست ها و امیال غیرانسانی شان بگذرند و با رعایت اصل شریعت، بگذارند جوانان مطابق به حد و امکانات مالی شان، زنده گی خود را سر به راه سازند.

گفتنى است که از آغاز سال روان تا کنون، در ولایت جوزجان چهارتن از زنان خودکشی کرده و ١٣ تن دیگر به قتل رسیده اند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24221