شیوع بیمارى انفلوانزا در میان زاغ ها در خوست

مقامات وزارت زراعت و مالدارى مى گویند تحقیقات نشان داده که زاغ های این ولایت، به بیمارى انفلوانزا مبتلا شده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در چند هفتۀ گذشته از مناطق مختلف خوست، از مرگ مشکوک زاغ ها گزارش هایی داده شده بود که باعث نگرانی مردم شده است.

براى این هدف؛ یک هیئت وزارت زراعت و مالدارى، به خوست سفر کرده و مى گوید تحقیقاتى که بالاى زاغ هاى انتقال داده شده به کابل صورت گرفت، نشان داد که زاغ ها با مریضى انفلوانزا مبتلا شده است.

جهانگیر میاخیل رییس این هیئت، امروز(٢۴جدى) گفت که انفلوانزا تثبیت شده است. اما اینکه این انفلوانزا قابل انتقال به سایر حیوانات و انسان ها هست یا خیر؟ موصوف گفت که تحقیقات در مورد جریان دارد؛ اما براى موقت تدابیر احتیاطى بر نقل و انتقال مرغ ها به ولایت خوست وضع گردیده است.

در همین حال، داکتر گل محمد دین منگل معاون صحت عامۀ خوست، گفت که تاکنون کدام نشانۀ این مریضى در انسان ها مشاهده نشده است.

اما موصوف براى نجات از انتقال احتمالى این مریضى، از مردم خواست که هدایات وقایوى را در نظر گیرند و از زاغ ها و بعضى مرغ هاى دیگر دورى اختیار نمایند.

داکتر گل محمد دین منگل افزود که کارمندان صحى، زاغ هاى مرده را به علت مریضى انفلوانزا جمعى آورى کرده اند، که بعضى از آنها را در محلات عمیق زیر خاک کرده و بعضى را هم به آتش کشیده اند.

پژواک نوشت: سمیع الله نصرت رییس زراعت و مالدارى خوست، گفت که وسایل لازم را به منظور تشخیص این مریضى در سایر حیوانات و انسان، از کابل به خوست انتقال داده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18440