از بی توجهی وزارت صحت‌عامه تا داروهای تاریخ گذشته در بامیان

فعالان و شهروندان ولایت بامیان از عدم امکانات لازم در شفاخانه‌ مرکزی این ولایت و همچنان از عدم دواهای عاجل و بی‌کیفیت بودن آنان سخت شاکی هستند.
به گزارش خبر گزاری صنا؛ برخی از فعالان و شهروندان ولایت بامیان از عدم امکانات لازم در شفاخانه‌ مرکزی این ولایت و همچنان از عدم دواهای عاجل و بی‌کیفیت بودن آنان سخت شاکی هستند.
آنان می‌گویند که گرچه ساختمان و امکانات این شفاخانه با معیارهای بین‌المللی ساخته شده اما دواهایی که برای بیماران داده می‌شود از اهمیت خوبی برخوردار نبوده و تاثیری در صحت مریض نمی‌گذارد.
از سویی هم پایین بودن و کمبود دارو از جمله مشکلاتی است که مراجعین با آن دچار هستند.
پایوازان برخی از بیماران از عدم رعایت نظم و قوانین در شفاخانه نیز اعتراض می‌کنند و می‌گویند که اکثر کارمندان و داکتران این شفاخانه به وظایف‌شان درست عمل نمی‌کنند.
شماری از شهروندان با ارائه اسناد دست داشته‌شان می‌گویند که پذیرش مریضان اول از مقامات و زورمندان و سپس به مریضانی که بدون واسطه هستند.
شمس هدایت یکی از باشنده‌گان بامیان است، وی می‌گوید که یکی از مشکلات اساسی شفاخانه مرکزی این ولایت، کمبود دارو می‌باشد.
وی با بیان اینکه اکثر داروها به دواخانه‌های بیرون از شفاخانه هدایت داده می‌شود گفت که بسیاری از داروخانه‌هایی که در بامیان فعالیت دارند. داروهای تاریخ گذشته را برای مردم با هزینه بسیار بالا به فروش می‌رسانند.
این درحالی است که «مستوره شفاهی»، مسئول بخش فارمسی ریاست صحت عامه بامیان، با تایید مشکلات ذکر شده گفت که ما توان تشخیص سطح کیفیت دارو در این ولایت را نداریم.
وی افزود: در صورتی که دستگاه تشخیص کیفیت دارو به دسترس ریاست صحت عامه بامیان قرار بگیرد، در راستای بهبودی وضعیت فعلی اقدامات جدی صورت خواهد گرفت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=16504