از گوش پاک‌ کن استفاده نکنید

اسناد جدید نشان دهنده آن است که ۶۶ درصد بیماران مصاب به پاره گی پرده گوش، بخاطر استفاده از اشیای تخریشی که عامل نیمی از آن گوش پاک کن بوده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شفاخانه های امریکا خبر داد که عامل نزدیک به نیمی از آن واقعات پاره شدن پرده گوش که به شفاخانه مراجعه می کنند، “چوبک گوش پاک کن” بوده است.

ایریک کارنیول، متخصص گوش و گلو در پوهنتون تورنتو، می گوید که تجارب نشان داده که استفاده از چوبک های پوشیده با پنبه که اکثر بیماران به خاطر پاک کردن گوش از آن استفاده می کنند، عامل تخریب پردۀ گوش می باشد.

کارنیول می گوید که اکثریت جروحات پردۀ گوش، به خاطری ایجاد شده که بیماران خود تلاش کرده اند واکس گوش شان را پاک کنند.

پردۀ گوش وظیفۀ انتقال صدا را از گوش خارجی به استخوان های موجود در داخل گوش دارد که پاره شدن آن به ناشنوایی می انجامید.

در بخش اطفال، از نوزادان گرفته تا پنج ساله، اشیای خارجی (استفاده از سیخک موی، چوب گوگرد با پنبه، پنسل، شانه، خلال دندان و چوب شیرینی گک)، عامل ۸۶ درصد جروحات گوش بوده و ۶۶ درصد واقعات آن جروحات در نزد کودکان شش تا دوازده سال مشاهده شده است.

اما استفاده از گوش پاک کن، عامل خراش و پاره شدن ۵۳ درصد افراد کاهل عنوان شده که عمر شان بین ۳۷ تا ۵۴ سال می باشد حالانکه افراد بالاتر از ۵۵ سال، در ۶۷ درصد واقعات، پرده گوش شان را با استفاده از اشیای خارجی، پاره کرده اند.

آقای کارنیول تاکید می ورزد که نباید برای پاک کردن گوش، انسان ها از اشیای که در بالا ذکر شد استفاده کنند و یا هم خود شان دست به آن کار بزنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18209