بوی بد دهان؛ عوامل و راهکارها

با آنکه برخی افراد از بودی بد دهان رنج می برند و با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در روزهای نخست آن دهان بوی بدی تولید می کند٬ نیاز است تا به توصیه های متخصصان توجه شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ بوی بد دهان می‌تواند از عوامل جزئی یا جدی ناشی شود که شامل موارد زیر است:

عوامل:

میکروب های دهان: مطالعات نشان می‌دهد شایع‌ترین دلیل بوی بد دهان موجودیت میکروب دهان از جمله در بخش‌هایی همچون دندان، لثه و حتی زبان است.

در حالیکه عدم رعایت صحت می‌تواند فاکتور بروز این وضعیت باشد٬ یک عامل رایج خشکی دهان است که فضای خوبی را برای میکروب ها فراهم می‌سازد. به همین دلیل است که بیشتر افراد هنگام صبح از بوی بد دهان شکایت می‌کنند زیرا هنگام خواب تولید آب دهان کم است.

بیماری و مصرف ادویه: در حالیکه این عامل نسبت به دلیل ذکر شده پیشین کمتر شایع است می‌تواند عامل تاثیرگذار باشد. همچنین بوی بد دهان می‌تواند نشانه مشکلات ریوی باشد.

در عین حال بوی بد دهان یکی از نشانه‌های احتمالی دیابت، فاسد شدن دستگاه تنفسی و رفلاکس مزمن است. همچنین در برخی موارد عوارض جانبی داروها می‌تواند منجر به بوی بد دهان شود.

مشروب، تنباکو و رژیم غذایی: استعمال سگریت و مصرف مشروب هم عامل بوی بد دهان است. در حالیکه مشروب موجب از دست رفتن آب بدن می‌شود استعمال سگریت نه تنها موجب خشکی دهان می‌شود بلکه میزان ترکیب‌های تولید کننده بو در بدن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، کارشناسان معتقدند رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا عادت به حذف وعده غذایی می‌تواند از جمله عوامل احتمالی در ایجاد بوی بد دهان باشد.

راهکارها

همچنین اعمال تغییرات کوچکی در سبک زندگی می‌تواند بوی بد دهان را کاهش دهد که از جمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رعایت صحت دهان: عادت به مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز، استفاده از نخ دندان و شست و شو دهنده‌های انتی باکتریال از جمله نکات مهم است. رعایت این موارد بخصوص در افرادی که در معرض بوی بد دهان هستند حائز اهمیت تر است. همچنین توصیه می‌شود افراد به طور مرتب به داکتر دندان مراجعه کنند. علاوه بر این، بهتر است پس از بهبود مریضی، مسواک تعویض شود.

حفظ آب بدن: در طول روز مصرف آب کافی ضروری است و باید از مصرف نوشیدنی‌هایی همچون نوشابه که به دندان آسیب می‌زند خودداری کرد. میوه و سبزیجات همچون سیب و زردک مانند مسواک طبیعی عمل کرده و غذاهای مانده بین دندان‌ها را خارج می‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30747