تن فروشی یکی از مهم ترین دلایل ایدز در افغانستان

وزارت صحت عامه تن فروشی و اعتیاد را دو عامل مهم در گسترش ویروس ایدز در کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا،وزارت صحت عامه این بار برنامه آگاهی دهی از عوامل شیوع ایدز را از طریق علمای دین آغاز کرده است .

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و مذهبی افغانستان دیروز شنبه (۲۲ ثور) در نشستی که به هدف مبارزه با بیماری ایدز برگزار شده بود، گفت آمار قربانی‌های بیماری ایدز در جهان “سرسام آور است”.

او گفت: “طبیب و دعوتگر هر دو در یک جامعه دو بال یک بدن هستند. برای دعوتگر هم خدا گفته به طرف راه خداوندت، مردم را به حکمت، به موعظه حسنه، به لطف گپ نیک دعوت کن اگر نه دعوت نتیجه عکس می‌دهد.”

برنامه ملی کنترل ایدز وزارت صحت عامه برآورد می‌کند که ۷۵۰۰ واقعه مثبت اچ‌آی‌وی در سال ۲۰۱۷ در کشور ثبت شده است. سیزده مرکز وقایه و تداوی ایدز در کابل و برخی ولایت‌های دیگر افغانستان فعال هستند.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت در مراسم امروزی اعلام کرد که “تن فروشی” و اعتیاد دو عامل عمده شیوع ویروس ایدز در افغانستان است.

او گفت: “وقتی که ما می‌خواهیم به کسی که تن فروش است، مراجعه کنیم هم دولت و هم علمای دین مخالفت می‌کنند اما من مجبور هستم به عنوان یک دکتر و یک مسئول او را به مثابه یک مریض ولو گناهگار و جنایتکار و بدبخت است لااقل به او مراجعه کنم، همراهش صحبت کنم و مشکلاتش را درک کنم.”

او افزود: “این یک مشکل است که در جامعه وجود دارد اما نه عالم دین می‌ماند نه دولت که ما با تن فروش در قسمت دادن آگاهی و در قسمت راه‌های وقایه کار کنیم. (از تن فروشی) جلوگیری من نمی‌توانم. آنها را زندانی هم نمی‌توانم. آنها را در جامعه از بین هم برده نمی‌توانیم. دولت می‌گوید وجود ندارد اما وقتی ببینیم وجود دارد.”

در افغانستان بیشتر از ۳ میلیون تن معتاد به مواد مخدر هستند اما آمار روسپی‌ها یا “تن‌فروشان” مشخص نیست.

معتادان بیشتر به طور گروهی از طریق آمپول مواد نشه آور را به رگ‌های خود تزریق می‌کنند و در بسیاری از مناطق کابل آزادانه گشت و گذار دارند اما “تن فروشان” آدرس مشخصی ندارند و از دید عمومی پنهان هستند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30350