چگونه در ماه مبارک رمضان تشنه نشویم؟

با آمد آمد ماه مبارک رمضان اکثر مردم به این فکر هستند که چگونه می شود از تشنگی و احساس ضعف در طول روز جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ماه مبارک رمضان سالجاری نیز همانند سالهای قبل در فصل گرما است و گرمی و تعرق سبب ضایع شدن آب بدن گردیده و نیاز به آب بیشتر شده که در نتیجه شخص تشنه می شود٬ اما برای اینکه ما بتوانیم با تشنگی در این ماه مقابله کنیم باید به نکات ذیل توجه نماییم:

۱: مصرف هر گونه نوشیدنی حاوی کافئین که سبب تشنگی می شو. بنابر این نوشیدن چای پُر رنگ و انواع نوشابه های گازدار کافئین دار مناسب نیست.

۲: مصرف آب به همراه غذا و به مقدار زیاد موجب رقیق شدن اسید های معده و انزایم های موثر در هضم غذا است می گردد٬ بنابر این موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایی و درد شکم خواهد شد پس کوشش شود تا از نوشیدن مایعات در جریان غذا خوردن پرهیز گردد.

۳: بهترین زمان نوشیدن آب کافی یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از مصرف غذای سحر است.

۴: بهترین روش برای کاهش عطش و رفع خستگی مصرف سبزیجات و میوه جات آبدار و فیبردار در وعده های سحر و افطار است. پس بر خلاف عادتی که ما افغان ها داریم کوشش کنیم در دسترخوان سحری خود میوه و سبزی را بگنجانیم و بیشتر از آنها استفاده کنیم.

۵: نوشیدن انواع شربت با درصد شیرینی بالا٬ میزان تشنگی را افزایش می دهد. همچنین مصرف افراطی غذاهای پُر پروتین٬ پُر چرب و شور موجب افزایش تشنگی می شود٬ بهتر است از آن اجتناب شود.

۶: بهتر است در هنگام افطار از نوشیدن آب سرد خود داری کنید چون احساس تشنگی را شدت می بخشد و بهتر است از آب شیر گرم و عسل استفاده شود.

داکتر عارف عابد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30610