یونیسف: ۶۰۰هزار کودک در افغانستان به سوء تغذیه دچار اند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسیف می‌گوید که بیش از ۶۰۰‌هزار کودک در افغانستان دچار سوء تغذیه هستند.

به گزارش خبرگزاری صنا، ادیلا خودرو، نمایندۀ یونیسیف در افغانستان، امروز (دوشبنه، ۵ سنبله) در مراسم امضای پیمان چاپ کتاب‌های «رهنمود صحت مادران و کودکان» در سفارت جاپان گفت که ما ۶۰۰هزار کودکی را داریم که سوء تغذیه جدی دارند؛ اگر این کودکان درمان نشوند ممکن جان بدهند و یا زنده گی دشواری داشته باشند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، در حالی که چاپ کتاب‌های رهنمود صحت مادر وکودک را یکی از راه های بهتر برای کاهش مرگ و میرمادران و کودکان می‌داند اما هنوز هم سطح مرگ و میر مادران را در افغانستان، نگران کننده می‌گوید: «وزارت صحت عامه متعهد است که مقیاس این برنامه را به تمامی سی و چهار ولایت افغانستان گسترش دهد. باور دارم که در نتیجه این برنامه، هر کودک سند صحیی خواهد داشت که تمامی خدماتی را که از بدو تولد تا پنج سالگی دریافت کرده است در آن ثبت خواهند بود.»

میتسوجی سوزوکا، سفیرجاپان در کابل، در این مراسم گفت که از سال ۲۰۰۱تاکنون جاپان به شمول ۲۷۰ میلیون دالر در بخش بهداشت شش اعشاریه شش میلیارد دالر، به افغانستان کمک کرده است.

اما، او از حکومت افغانستان خواست که تعهداتش را در مبارزه با فساد عملی سازد: «جمهوری اسلامی افغانستان باید تعهدات خود را به انجام برساند؛ مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات یک امر مهم است.»

هزینۀ چاپ کتاب رهنمود صحت مادر و کودک، حدود هشت میلیون دالر است که از سوی کشور جاپان پرداخته شده است. از این کتاب‌ها، پیش از این در جاپان و شمار دیگر از کشورهای جهان کار گرفته شده است و قرار است تا سال ۲۰۲۰ در تمامی ولایت های افغانستان به دسترس مادران و خانواده ها قرار بگیرند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=41556