یک میلیون کودک افغان از دریافت واکسین پولیو محروم هستند

وزارت صحت عامه از افزایش مبتلایان به بیماری فلج اطفال در کشور خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری صنا، در خبرنامه این وزارت که دیروز (یکشنبه ۲۵ سنبله)، به نشر رسیده، آمده است که یک پسر یازده ماهه باشنده ولسوالی شهید حساس ولایت ارزگان، اخیراً به این بیمارى مبتلا شده است.

وزارت صحت عامه نوشته است که با ثبت این واقعه، رقم واقعات مثبت این بیمارى در سال روان میلادى در سطح کشور به ١٣ واقعه رسیده است.

در خبرنامه آمده است که افغانستان، بیشترین واقعات فلج را نسبت به هر کشور دیگری دارا می‌باشد که دست کم ٧۵ درصد کل واقعات پولیو در جهان را نشان می دهد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، در مورد واقعه جدید این بیمارى در ارزگان گفته است: «این واقعه یک هشدار تکان دهنده برای افغانستان است. ما امسال نسبت به سال ٢٠١٧ در خطر واقعات بیشتر پولیو(فلج کودکان) قرار داریم.»

وى گفته است که وزارت صحت عامه، وظایف خود را در پیوند به نظارت و واقعه یابى فلج اطفال به گونه بهتر انجام مى دهد و همواره تلاش مى کند تا سایر کودکانى را که در خطر ویروس این بیمارى قراردارند نجات دهند.

موصوف در ادامه افزوده است: «اما وزارت صحت عامه به تنهایی بدون همکاری مردم نمی تواند به مصیبت پولیو پایان دهد. تمام مردم باید در محو پولیو سهم داشته باشند و این رسالت دینی و میهنی خود را در حمایت از تطبیق موفقانۀ کمپاین های واکسین پولیو مخصوصاً در ولسوالی‌های دارای خطر بلند اجرا کنند تا از سرایت ویروس آن جلوگیری به عمل آید.»

به گفته او در حال حاضر ١،٢ میلیون کودک در افغانستان قادر به دریافت واکسین ضد پولیو نیستند؛ زیرا آنان در ولسوالی هایی زندگى می‌کنند که کمپاین‌های واکسین پولیو به گونۀ خانه به خانه اجازه داده نمی‌شود. همچنان او افزوده است که برخى پدران و مادران نیز نمى خواهند کودکان شان واکسین این بیمارى را دریافت کنند.

وى گفته است: « از این رو کمپاین خانه به خانه یگانه راه است که می توان بیماری فلج کودکان یا پولیو را نابود کنیم. خانواده‌هایی که واکسین پولیو را رد می‌کنند، در حقیقت کودکان خود را با دستان خود در خطر دایمی فلج کودکان قرار می‌دهند.»

وزیرصحت عامه از خانواده ها خواسته که کودکان شان را در برابر این بیمارى واکسین کنند. موصوف به تاکید گفته است که این واکسین هیچ گونه عوارض جانبى ندارد.در حال حاضر این بیمارى به جز از افغانستان، پاکستان و نایجریا در سایر کشور های جهان نابود شده است.

در پایان خبرنامه آمده است که کمپاین بعدی واکسین فلج، در تمام ساحات دارای خطر بلند سرایت ویروس این بیمارى، از تاریخ ٢ تا ۵ میزان سال روان راه اندازى خواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 5 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43487