مهلت یک ماهه پاکستان به بیش از ۱ میلیون مهاجر افغان برای خروج از این کشور

پاکستان به یک میلیون و شش‌صدهزار مهاجر افغان در این کشور یک ماه زمان داده است تا پاکستان را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا، پاکستان در یک بیانیه که روز چهارشنبه از سوی کمیتۀ امنیت ملی این کشور صادر شده و توسط کابینۀ فدرال تأیید شده است تا پایان ماه به مهاجران اهل افغانستان فرصت داد  پاکستان را ترک کنند.

کابینۀ مرکزی این کشور در آخرین نشست خود تصمیم گرفته مدارک مهاجران افغانستان در این کشور را برای یک ماه دیگر تمدید کند و از آغاز این ماه تا پایان، این مهاجران باید به افغانستان برگردند.

حفیظ‌الله میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌گان افغانستان می‌گوید، ماه گذشته در نشستی چند‌جانبه میان وزیران مهاجران افغانستان، پاکستان و نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل برای مهاجران، تفاهم‌نامه‌یی را به خاطر اسکان مهاجران تا پایان ۲۰۱۸ میلادی به امضا رساندند.

اما به گفتۀ آقای میاخیل، در این نشست نماینده‌گان پاکستان گفته بودند، این موضوع را با کابینه نیز در میان می‌گذارند و تصمیم کابینه نیز دیروز اعلام شد.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران می‌گوید که این اقدام پاکستان خلاف اصول روابط‌ بین‌المللی است و این کشور حق اتخاذ چنین تصمیم یک‌جانبه‌یی را ندارد.

به گفتۀ میاخیل احتمالاً این اقدام بُعدی سیاسی نیز دارد، در حالی که سال گذشته در نشستی اسلام‌آباد وعده سپرد که هرگز موضوع مهاجران را سیاسی نمی‌کند.

او می‌گوید که به زودی نماینده‌گان سیاسی افغانستان برای جلوگیری از اخراج مهاجران دست به کار خواهند شد. مقام‌ها در وزارت مهاجران می‌گویند که مهاجران افغانستان باید به کشور خود بازگردند، اما این روند باید مرحله‌وار انجام شود.

در این بیانیه آمده است: «اقتصاد پاکستان از سال‌های زیاد بار مهاجران افغانستان را کشیده است، در شرایط حاضر، نمی‌توان آن را ادامه داد.»

این تصمیم پاکستان پس از توییت جنجالی ترامپ در مورد پاکستان و متشنج شدن روابط میان واشنگتن و اسلام‌آباد گرفته شده است.

رستم‌شاه مومند، سفیر پیشین پاکستان برای افغانستان در این باره می‌گوید که این اقدام پاکستان جنبۀ سیاسی دارد و مستقیماً با اظهارنظر دونالد ترامپ در بارۀ اسلام‌آباد مرتبط است.

آقای مومند می‌گوید که در این اقدام اسلام‌آباد بیشتر خودش ضرر می‌بیند. او می‌افزاید که اسلام‌آباد باید مشکلش را با حکومت ترامپ حل کند، نه این که با اخراج مهاجران و تبدیل موضوعی حقوق بشری به سیاسی در پی تلافی باشد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا چند روز پیش در نخستین پیام توییتری خود در سال نو میلادی، پاکستان را آماج حملات لفظی قرار داد و گفت: «امریکا کورکورانه بیش از ۳۳ میلیارد دالر در طول ۱۵ سال اخیر به پاکستان کمک کرده است، در حالی که آن‌ها چیزی جز دروغ و فریب به ما تحویل نداده و رهبران ما را احمق پنداشته‌اند.»

او در ادامه اضافه کرد: «آن‌ها [پاکستان] به تروریست‌هایی که ما در افغانستان به دنبال‌شان هستیم، پناه داده‌اند!» چنین واکنشی در برابر پاکستان از سوی مرد درجه یک امریکا بی‌سابقه بوده است.

این اظهار نظر موجب شد تا اسلام‌آباد سفیر واشنگتن را احضار کند و همچنان خواجه محمد آصف، وزیر خارجۀ پاکستان در پاسخ به این پیام گفت: «جواب ترامپ را خواهیم داد، اما نه در شبکه‌های اجتماعی.»

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17624