نگرانی شهروندان از وضع محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی

یک نظرسنجی تازه دفتر نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان نشان می‌دهد که بیشتر کاربران رسانه های اجتماعی از وضع محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی به شدت نگران‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی، امروز پنجشنبه (۱۲ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که این نهاد به مناسبت هفته رسانه‌های اجتماعی یک نظرسنجی را در میان کاربران رسانه‌های اجتماعی راه اندازی کرده است.

آقای خلوتگر بیان داشت، در این نظرسنجی با بیش از یک هزار کاربر رسانه های اجتماعی در کابل در مورد قانون جدید سایبری افغانستان و وضع محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی از سوی حکومت، مصاحبه شده است.

به گفته وی؛ بیش از ۸۳ درصد از مصاحبه کنندگان این نظرسنجی به شدت مخالف وضع محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی اند.

رییس اجرایی نی از آنچه که وضع محدودیت بر رسانه های اجتماعی از سوی حکومت می خواند به شدت انتقاد کرده و آن را خلاف ارزش‌های آزادی بیان خواند.

آقای خلوتگر تصریح نمود:”دولت در این دو سال اخیر فشار زیادی بالای رسانه های اجتماعی آورده است از جمله داکتر خلیل نرم‌گوی رییس شفاخانه بغلان مرکزی از طرف یکی ارگان‌های دولتی به دلیل که وی تعداد کشته شده‌ها و زخمی‌های حمله حکومت در بغلان مرکزی را به رسانه‌ها داده و با رسانه‌ها مصاحبه کرده بود را بازداشت شده است و همین طور تعداد زیادی از خبرنگاران به دلیل پوست‌های فیسبوکی بازداشت شدند که اینها نگران کننده اند”.

وی با بیان این مطلب که تهدید طالبان علیه خبرنگاران به ویژه در ولایت بغلان و هلمند به شدت افزایش یافته گفت که کار خبرنگاری در افغانستان روز به روز دشوارتر می‌شود.

او تصریح نمود، به دلیل تهدیدهای طالبان، شماری از خبرنگاران ولایت بغلان را ترک کرده‌اند. طالبان این خبرنگاران را متهم به نشر آمارهای نادرست از شمار تلفات مخالفان مسلح کرده‌اند.

رییس اجرایی نی از حکومت خواست تا مانع آزادی بیان در کشور نشده و تدابیر جدی و عملی را برای تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها روی دست بگیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=5712