نگرانی از وضعیت هوا در کلان‌شهرها به خصوص کابل

نمایندگان، روز شنبه ۱۶ جدی وضعیت هوا در کلان‌شهرها به خصوص کابل را نگران کننده خواندند و گفتند که آلودگی هوا همانند انتحاری و انفجاری جان شهروندان ما را می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مجلس نمایندگان در پی افزایش آلودگی هوای شهر کابل، اعضای کمیسیون جلوگیری از آلودگی هوا و اداره ملی حفاظت از محیط زیست را به مجلس فراخواندند تا در مورد فعالیت و کارکردهای شان معلومات دهند.

نمایندگان، روز شنبه ۱۶ جدی وضعیت هوا در کلان‌شهرها به خصوص کابل را نگران کننده خواندند و گفتند که آلودگی هوا همانند انتحاری و انفجاری جان شهروندان ما را می‌گیرد.

آنان همچنین از کارکردهای اداره‌های مرتبط محیط زیست انتقاد کردند و تاکید به شناسایی و مسدود کردن مرکزهایی شدند که بیشترین آلودگی را در سطح شهر ایجاد می‌کنند.

غلام محمد ملکیار، سرپرست اداره ملی حفاظت از محیط زیست و رئیس کمیسیون جلوگیری از آلودگی هوا در پاسخ به انتقاد نمایندگان مجلس گفت که کارهایی برای جلوگیری از آلودگی هوا صورت گرفته اما قناعت بخش نیست.

آقای ملکیار افزود، تلاش‌های انجام شده باعث شده است که آلودگی هوا از ۱۵۰۰ به ۴۵۰ میلی مایکرون کاهش یابد اما از این کاهش نیز راضی نیستیم.

او افزود که باید تدابیری سنجیده شود که وضعیت بهتر از این شود. این مسئول اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت که اکنون شهر کابل نهمین شهر آلوده آسیا است، در صورتی که وضعیت شهر کابل بهتر از شهرهای اسلام‌آباد، کراچی و دهلی است اما “برای ما فرقی نمی‌کند، آلودگی، آلودگی است.”

او همچنین گفت که نهادهای همسو، طرح‌هایی را برای جلوگیری بیش از حد آلودگی هوا تهیه کرده‌اند اما این طرح‌ها باید به گونه‌ای اجرایی شود که به شهروندان صدمه اقتصادی وارد نکند و ما نیز به اهدافمان برسیم.

آقای ملکیار گفت که برای حمام‌های شهر نیز فیلترهایی مدنظر گرفته شده تا دود حاصل از سوخت مواد فسیلی را تصفیه کند اما نبود برق این طرح را با مشکل مواجه کرده است.

او تصریح کرد که مسدود کردن حمام‌ها به صلاح نیست. او با اظهار نگرانی از داش‌های خشت پزی نیز گفت: اکنون بیشتر از ۳۰۰ داش خشت پزی در ساحه ده سبز فعالیت دارند که هر داش یک هکتار زمین کشاورزی را تخریب کرده و علاوه بر آن، مصارف آب این داش‌ها نیز بسیار زیاد است که زیان‌هایی را به محیط زیست می ‎زنند.

آقای ملکیار اضافه کرد که بیش از ۵۳۰ هزار منزل مسکونی در شهر کابل وجود دارد که هر کدام روزانه تا ۳ کیلوگرام زغال سنگ و چوب را می‌سوزانند که حجم عظیمی از آلودگی را ایجاد می‌کنند.

سرپرست اداره ملی حفاظت از محیط زیست از قطع بی‌رویه درختان، تبدیل زمین‌های کشاورزی به ساحه‌های تجاری و گدام و تردد بیش از حد وسایط نقلیه استهلاک شده اظهار نگرانی کرد و گفت که این عوامل بیشترین تاثیر را روی تخریب محیط زیست و آلودگی هوا دارد.

آقای ملکیار تصریح کرد که باید به ازای هر یک نفر ۵ متر مربع فضای سبز در شهر داشته باشیم اما تخریب روزافزون باغ‌ها و کشتزارها باعث تخریب محیط زیست شده است.

تخریب محیط زیست به خصوص درختان باعث شده است که دی‌اکسید کربن که توسط وسایط نقلیه تولید می‌شود، تصفیه نشود و هوای شهرها به صورت سرسام آوری آلوده شود.

به نقل از گزارش‌های وزارت صحت و اداره حفاظت از محیط زیست، سالانه بیش از سه هزار تن در کشور به دلیل آلودگی هوا جان ‌می‌دهند و هزاران تن دیگر به بیماریهای تنفسی دچار می‌شوند.

از سوی دیگر، آلودگی هوا، عامل ۳۰ تا ۳۵ درصد بیماری‌ها در کشور است.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست دو روز پیش در ناحیه‌های ۱۳و۱۴ شهر کابل و ولسوالی پغمان فعالیت ۴۲ داش گچ پزی را به دلیل عیار نکردن دستگاه کاهش آلودگی متوقف کرد. اما در نقاط مختلف شهر صدها داش، حمام و محل‌های آلاینده هوا وجود دارد که تاکنون به آن توجهی نشده است.

گفتنی است که هر ساله با سرد شدن هوا و افزایش دود مسئولان به فکر کاهش آلودگی می‌‎‌شوند. سال گذشته نمایندگان به دلیل آلودگی بیش از حد، در مقابل مجلس تحصن کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17827