وضعیت نامساعد آوارگان جنگ جاغوری و مالستان در ولایت بامیان

مسوولان محلی در ولایت بامیان می‌گویند، بیش از ۸۰۰ فامیل جنگ زده از جاغوری و مالستان به بامیان آمده‌اند و به دلیل سرمای هوا و کمبود امکانات در وضعیت نامساعدی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری صنا، طاهر زهیر والی بامیان می‌گوید آمار افرادی که وارد بامیان می‌شوند در حال افزایش است و اداره محلی این ولایت با همکاری موسسات و شهروندان بامیان، برای جابجایی بیجاشدگان در مساجد، حسینیه‌ها، هوتل‌ها و خانه‌ها اقدام کرده، اما با کمبود کمک‌های اولیه روبه‌رو اند.

والی بامیان، در یک نشست خبری گفت، باوجود که آب و هوای بامیان سرد است و کمک‌های حالت اضطرار به این ولایت نرسیده، اما اکنون بیش از ۸۰۰ فامیل شامل زنان و کودکان، به این ولایت آمده‌اند.

محمدطاهر زهیر والی بامیان می گوید، امکاناتِ که اداره محلی بامیان در اختیار دارد، نیازمندی بیجاشدگان را رفع نمی‌تواند.

آقای زهیر در این نشست گفت:” از تمام نهاد ها، موسسات و همکاران بین المللی خود می‌خواهیم که آسیب دیدگان جنگ را مورد پوشش قرار داده و رسیدگی کند، میزان آسیب دیدگی روح و روان بی نهایت زیاد است، با یک وحشت به این ولایت پناه آوردند و امکانات اولیه دراین ولایت محدود است.”

به گفته‌ی آقای زهیر، اگر نهادهای ملی و بین ملی به صورت فوری به جنگ‌زدگانی که به بامیان آمده‌اند کمک رسانی نکند، در این فصل سرما، با وجود که ۵۷ درصد باشندگان این ولایت زیر خط فقر زندگی دارند و۲۴۶۱۰ فامیل از اثر خشکسالی متضرر شده اند، گنجایش و امکانات رسیدگی به بیجاشدگان در بامیان وجود ندارد.

بیشتر بیجاشدگان به دلیل سردی هوا مریض شده اند.
مسئولان موسسات ملی و بین المللی نیز در این نشست، اعلام آمادگی کرده و گفته‌اند کمک‌های نقدی، لباس‌های زمستانی، مواد غذایی و سوخت را در اختیار بیجا شدگان قرار می‌دهند.

عبدالحی مسئول موسسه «ایکو» می گوید برای هشتاد فامیل بیجاشده، پول نقد، مبلغ ۲۸ و۱۳ هزار افغانی توزیع می کند.

از سویی هم، مسئولان شفاخانه ولایتی بامیان می‌گویند، جنگ زدگان که به بامیان پناه آوردند، اگرچه از سوی شهروندان و مسئولان محلی بامیان با مهربانی در خانه‌ها، هوتل‌ها، مساجد و حسینیه‌ها جابجا شدند، اما به دلیل سردی هوا، شمار از آنان به امراض چون سینه بغل، ریزش و سرما خوردگی شدید دچار شده‌اند.

مسئولان اداره مبارزه با حوادث بامیان می‌گویند، این اداره به همکاری موسسات یونسیف، اسلامیک‌ریلف، هلال احمر و IOM، برای بیجاشدگان کمپل، لباس‌های زمستانی و ظروف آشپزخانه کمک شده است.

احمدرضا رفعت رئیس مبارزه با حوادث ولایت بامیان می‌گوید، اداره مبارزه با حوادث، روز شنبه(۲۶ عقرب) به ارزش سه میلیون افغانی برای بیجا شدگان مواد غذایی و غیر غذایی، توزیع می‌کند.

گروه طالبان حدود ده روز پیش بالای امن ترین ولسوالی‌های ولایت غزنی( جاغوری و مالستان) به صورت گسترده حمله کردند. در این حمله تا حالا کشته شدن بیشتر از ۱۰۰ نظامی و غیر نظامی گزارش شده است.

دو روز پیش یک عضو هیأت ریاست جمهوری که برای بررسی حملات طالبان به ولسوالی‌های ارزگان خاص، جاغوری و مالستان به غزنی رفته اند گفت بود، که در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد خانواده‌ها، خانه‌های شان را از ترس طالبان ترک کرده و به مناطق امن پناه برده اند./هشدار

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48624