کمپاین ۵ روزه واکسین پولیو/ ۹.۹ میلیون طفل واکسین می‌شوند

کمپاین واکسین پولیو در سراسر افغانستان در حالی آغاز شده‌است که از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی تا کنون سه واقعه مثبت پولیو در ولایت‌های ننگرهار و قندهار ثبت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ فدا محمد پیکان معین وزارت صحت عامه روز دوشنبه «۲۱ حوت ۱۳۹۶» در نشست آغاز کمپاین واکسین پولیو گفت، در این کمپاین حدود ۹.۹ میلیون طفل زیر سن ۵ سال در سراسر کشور واکسین می‌شوند.

امروز حدود ۹۸ درصد ساحات افغانستان از گردش ویروس پولیو عاری گردیده‌ و این مرض اکنون تنها در چند ولسوالی حوزه‌های جنوب و شرق کشور می‌باشد و امید است که با تطبیق این پلان، ما دیگر شاهد واقعات فلج اطفال در افغانستان نباشیم.

این کمپاین از سوی ۷۰ هزار واکسیناتور در سراسر افغانستان به پیش برده می‌شود و آنان در محلات مسکونی خود خانه به خانه می‌روند تا اطفال را واکسین کنند.

پولیو یک بیماری ویروسی است که باعث معیوبیت دایمی اطفال می‌گردد. وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، ویروس پولیو به جز از افغانستان، نایجیریا و پاکستان در سراسر جهان محو گردیده‌ و حالا جهان می‌خواهد تا این ویروس در این سه کشور نیز بطور کامل محو گردد.

از سوی هم خانم ادل خضر نماینده یونیسف افغانستان که در این نشست حضور داشت گفت: ما هرگز به این پیمانه برای خاتمه بخشیدن پولیو نزدیک نشده‌ایم و من از تمام والدین می‌خواهم که اطفال خود را در جریان این هفته واکسین نمایند تا آنان بتوانند آینده شانرا بطور سالم و فعال آغاز کنند و در مقابل این ویروس محافظت شوند.

در عین حال مولوی ریحان یک‌تن از علمای دین، از خانواده‌ها خواست تا اطفال شانرا در برابر ویروس پولیو واکسین کرده و با این کمپاین همکاری کنند.

وی هم‌چنان تأکید نمود که باید تمام عالمان دین به هدف محو این ویروس در افغانستان برای مردم آگاهی بدهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24061