گروهی از مهاجران افغان در مسیر ترکیه-یونان در دریا غرق شدند

گارد ساحلی ترکیه در اعلامیه ای به روز سه شنبه گفت که قایق این مهاجران افغان در جریان عبور از دریای اژه و رفتن به یونان غرق شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، به گفته مقامات در این رویداد هفت مهاجر افغان به شمول سه کودک جان باختند و ۱۳ تن دیگر نجات داده شدند. گفته شده که هلیکوپترها و کشتی های نجات شب هنگام برای نجات این مهاجران به منطقه ای در نزدیکی غرب ولایت چاناکله فرستاده شدند.

قایقی که این مهاجران با آن قصد عبور از دریا را داشتند، یک قایق شش متره بادی بوده که نیمی از آن در زمان علملیات نجات زیر آب رفته بود.

گارد ساحلی گفته است که ۱۲ مهاجر افغان و یک فرد ایرانی که مظنون به قاچاق این انسان ها می باشد، در جریان این عملیات نجات داده شدند.

ترکیه و اتحادیه اروپا در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ توافقنامه ای در زمینه مهاجران امضا کردند تا جلو موج مهاجران به یونان و بحران مهاجرت گرفته شود.

آمار ارائه شده رسمی نشان می دهد که ترکیه در سال ۲۰۱۷ جلو عبور حدود ۴۵ هزار مهاجر افغان را گرفته که قصد عبور به یونان را داشته اند. گفته شده که امسال نیز این کشور مانع عبور ۴۲ هزار مهاجر افغان از ترکیه به یونان در اتحادیه اروپا شده است.

مهاجران افغان دومین گروه بزرگ مهاجران را پس از سوریایی ها در جریان بحران مهاجرت تشکیل می دادند و در حال حاضر نیز پس از سوریایی ها، دومین گروه بزرگ مهاجران در ترکیه هستند.

براساس گزارش دویچه ویله و آمار حکومت ترکیه، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون حدود ۳۰ هزار مهاجر افغان وارد این کشور گردیده اند. سلیمان سویلو وزیر داخله این کشور گفت در تمام سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵ هزار افغان وارد ترکیه گردیده بودند.

وی به خبرگزاری دولتی اناتولی ترکیه گفت که امسال تاکنون یک هزار تن به جرم قاچاق انسان در این کشور بازداشت شده اند. مقامات ترکیه در آغاز ماه جاری میلادی اخراج گروهی مهاجران افغان به کشورشان را آغاز کرده و تاکنون صدها تن شان را دوباره افغانستان بازگردانده اند.

مقامات ترکیه گفته اند که قرار است در آینده نیز روند اخراج مهاجران افغان به کشورشان ادامه داشته باشد. این کشور همچنان کار ساخت یک حصار مرزی با ایران را آغاز کرده تا جلوی ورود مهاجران را بگیرد.
در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می کنند که عمدتاً به ترتیب از سوریه و بعد از افغانستان می باشند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30737