گشایش “مجمع جلوگاه دارچین” برای گسترش فعالیت بانوان در هرات

مجمع جلوگاه دارچین، برای گسترش فعالیت‌های علمی، فرهنگی، تفریحی ویژه بانوان در هرات گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سویتا درانی، مسئول این مجمع گفت که این مجمع در گام نخست با هزینه یک میلیون افغانی راه‌اندازی شد و قرار است که میزان سرمایه گذاری در این مجمع افزوده شود.

خانم درانی افزود: «در این مجمع برنامه‌های نقد، نمایش و تحلیل فیلم‌ها، گفتمان‌های گوناگون در بخش‌های ادبیات و شعر به گونه دوره‌ای برگزار خواهد شد و از سویی هم، برنامه‌های تفریحی نیز برای زنان مد نظر گرفته شده است».

در همین حال، ماریا بشیر، فعال حقوق زن در هرات از برپایی این مجمع ابراز خرسندی می‌کند.

او گفت: «زنان در شرایط سخت امید به زندگی را از دست نداده‌اند و با برپایی این گونه مجامع، در تلاش گسترش فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی شان در جامعه می‌باشند».

افق  نوشت: سپیده سخی، یک تن دیگر از زنان فعال گفت: «بسیار خوشحال هستم که این مجمع افتتاح شد و من امیدوار هستم که این مکان مصئونیت کافی برای زنان فراهم سازد».

در این میان، مسئولان در اتاق‌های تجارت و صنایع هرات تعهد می‌سپارند که در راستای گسترش فعالیت‌های بازرگانی زنان تلاش خواهند کرد.

سعد خطیبی، رییس این اتاق‌ها گفت: «قرار است که در آینده نزدیک یک کمیته به خاطر حمایت از زنان تجارت پیشه در اتاق‌های تجارت و صنایع تاسیس شود».

با وجودیکه زنان تجارت پیشه از حمایت اداره محلی در راستای فعالیت‌های بازرگانی شان لب به شکایت می‌گشایند، اما مسئولان در اداره محلی هرات می‌گویند که از هیچ تلاشی در زمینه رشد فعالیت‌های زنان دریغ نخواهند کرد.

این نخستین مجمع برای زنان در هرات تلقی می‌شود و امیداوری‌ها بر این است که زنان از امکانات این مرکز استفاده کنند و ظرفیت‌های شان را افزایش دهند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم‌اکنون یگانه مرکز خرید و فروش صنایع دستی زنان به نام «خدیجه الکبرا» در هرات به خاطر حمایت نکردن دولت و مردم در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6611